Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail yardım gemilerini tehdit etti
27 Mayıs 2010 / 16:48
İsrail ordusu, ambargo altındaki Gazze'ye insani yardım malzemeleri getiren gemileri durdurmaya hazır olduğunu bildirdi. Yardım filosunda 3'ü Türkiye'den toplam 9 gemi bulunuyor.

HÜRRİYET

Reuters ajansının haberine göre, adı açıklanmayan İsrail ordusundan bir yetkili, “İsrail savunma güçleri ve donanması, hükümetin verdiği talimat doğrultusunda Gazze kıyısına ulaşılmasını engellemek amacıyla hazırlık yapıyor” dedi.

 

Daha önce Gazze kıyılarında ambargo uygulamasının delinmesini engellemeyi amaçlayan tatbikatlar yapıldığını belirten ordu yetkilisi, “yardım gemilerinin yapılacak uyarıyla geri dönmemeleri halinde İsrail donanmasına ait gemiler tarafından İsrail limanlarına çekileceğini” söyledi.

 

Daha sonra gemideki yolcu ve mürettebatın ülkelerine gönderileceğini, gemideki yükün ise Gazze'ye transfer edileceğini belirten İsrail ordu yetkilisi, “İsrail güçlerinin söz konusu gemileri limana çekmeden önce taşınan yüklerde terör malzemesi ve patlayıcı olmadığını kesinleştireceklerini” kaydetti.

 

Hamas'ın seçimleri kazanarak Gazze'de kontrolü ele aldığı 2007 yılında İsrail ve Mısır bu bölgeyle olan sınırlarını kapattı. Yaklaşık 1,5 milyon insanın yaşadığı Gazze'de ilaç, gıda ve içecek su temini ciddi bir sorun haline geldi.

 

Gazze'ye yol alan ve "Özgürlük Filosu" olarak adlandırılan yardım filosunda Türkiye'den 3, İngiltere'den 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan'dan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

 

Çeşitli ülkelerden insan hakları savunucuları, milletvekili, doktorlar ve gazetecilerin bulunduğu gemiler yaklaşık 10 bin ton tıbbi malzeme, inşaat malzemesi ve çeşitli insani yardım malzemesi taşıyor.

 

"GAZZE'DE GIDA SIKINTISI YOK"

 

Bu arada açıklamanın öncesinde İsrail ordusu uluslararası konvoya karşı bir halkla ilişkiler saldırısı düzenledi. Gazze’nin Koordinasyon ve İlişki Birimi’nin Başkanı Albay Moşe Levi, düzenleldiği basın toplantısında Gazze Şeridi’nde gıda ve malzeme kıtlığının olmadığını söyledi.

 

“Planlanan konvoy, Gazze Şeridi’nde şu an insani durumun iyi ve istikrarlı olduğu düşünüldüğünde gereksiz bir provokasyondur” diyen Levi, İsrail’in bölgeye bir çok ürünün girişine izin verdiğini, sadece Hamas’ın terör saldırıları için kullanma ihtimali olan malların yasak olduğunu ifade etti.

 

Güvenlik verilerine göre her gün Gazze’ye 100 kamyon giriyor. Son aylarda toplam 1,200 ton tıbbi malzeme, 155 ton gıda, 2 bin 900 ton giyim eşyası ve ayakkabı ve 17 milyon litre dizel yakıt bölgeye aktarıldı.

 

Gemiler ilk olarak gerekirse güç kullanılarak İsrail’in Ashdod limanına çekilecek. Burada içindeki malzemeler denetlenerek, eğer güvenliği tehdit edecek bir şey olmadığı sonucuna varılırsa Birleşmiş Milletler kanalıyla bölgeye gönderilecek.

 

Gemilerin hafta sonu Gazze’ye ulaşması bekleniyor. İsrail’den üst düzey bir kaynak, Haaretz gazetesine ülkenin yedi önemli bakanının bir araya gelerek konuyu değerlendirdiğini, bakanların biri hariç altısının Ashdod planına destek verdiğini, bir bakanın ise Gazze limanları fikrini desteklediğini belirtti.

 

Yabancı gazetecilerin İsrail deniz kuvvetlerine ait gemilere binmesine izin verileceği böylece yurtdışında daha olumlu bir imaj çizilmesinin hedeflendiği ifade edildi. Öte yandan beyaz giymiş kadın askerlerin filoyu karşılaması ya da Gazze’den Sderot’a ateşlenen füzelerin Ashdod limanında sergilenmesi gibi yollarla da İsrail bu durumu yabancı medyada bir imaj düzeltme hareketi olarak kullanmayı planlıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C