Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fas’ta “Konser” Sıkıntısı
27 Mayıs 2010 / 16:20
Fas bugünlerde için için kaynıyor. Bunun sebebi, İslam’ın reddettiği eşcinselliği, yaşayan ve savunan şarkıcı Elton John’un vereceği konserin Fas’ta istenmemesi.

Özellikle Batı medyası, İslam toplumlarında bu tip konuların işlenmesi ve müslümanlara hoşgörü ile hazmettirilmesine uğraşıyor. Yerel yönetimler sayesinde bunu uygulamakta başarılı da oluyor.

 

İngiliz Telegraph gazetesinde bugün konuyla ilgili çıkan bir haberde, “Elton John konserinin, modernite yolunda yürüyen Fas’ın müslüman toplumunun eşcinsellik konusunda karmaşık ve belirsiz yaklaşımının sınırlarını test ettiği” yazıldı.

 

Fas’ta 21-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen müzik festivalinde konser vermesi planlanan Elton John gelen tepkilere rağmen konserden vazgeçmeyeceğini ilan etmişti. Batılı bir norm olarak özgürlük içerisinde dokunulmazlığı bulunan eşcinsellik, moderniteyi içselleştirmeye çalışan ülkeler için bir değerlendirme kriteri haline geliyor.

 

Fas ana muhalefet partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PSJ) konserin iptali için yaptığı çağrılar bir sonuç vermedi. Parti yetkilisi Mustafa Ramid, şarkıcının eşcinselliği savunduğunu söyleyerek “Biz oldukça açık bir partiyiz ancak eşcinselliği teşvik etmek kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

 

Ramid, “eşcinselliğin İslami değerlere aykırı olduğunu, şarkıcının bunu teşvik etmesinin Fas gençliği üzerinde kötü etki etmesinden kaygı duyduklarını” söyledi.

 

Telegraph’ın haberinde, Elton John’un şarkılarının müzik olarak Fransız ve Araplar tarafından kalben hissedildiği, oysa ki bu ülkelerde ingilizcenin çok az bilindiği iddia ediliyor. Festivali düzenleyenlerden El Hassan Neffali ise sanatçıların ve entelektüellerin eserleri ile ilgilendiklerini özel hayatlarına karışmadıklarını ifade etti: “Birinin özel hayatı bir şeydir, sanatı ve eserleri ise başka bir şeydir”.

 

Haberin son kısmında, Fas’ın önceden de moda tasarımcısı Yves Saint Laurent, yazar Paul Bowles gibi eşcinselleri de ağırladığı anlatılıyor. Devamında, “İslam dünyasında gizli, ama bazen zımnen eşcinselliği hoşgörme geleneği düzensiz olarak ortaya çıkıyor ve Elton John’un konseri de en son turnusol testi. Hemen hemen tüm Arap ve müslüman ülkeleri gibi Fas da resmi olarak eşcinselliği kabul etmiyor. Eşcinsel davranışlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve para cezası ile cezalandırılıyor. Pratikte ise bu cezalar hiç uygulanmadı ve Fas tıpkı alkol tüketimi gibi İslam tarafından yasaklanan pratiklere ve eşcinselliğe karşı uzun bir hoşgörü tarihine sahiptir.” iddasında bulunuluyor.

 

Fas’ta yapılacak konser, modernizmin İslami değerlere saldırısı olarak ne bir ilk ne de son olacağı anlaşılıyor. Konuyla ilgili yapılan yorumlarda, Müslüman toplumlarda ortaya çıkan bu tip sonuçların, modernizmin aslında neler getirdiğinin-getireceğinin anlaşılması için bir vesile olması gerektiği ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C