Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Mezalimi Sürüyor!
28 Mart 2010 / 12:22
Bütün dünyanın tepkisi İsrail'in zulmünü bir an bile durduramıyor...

İngiltere ile İsrail arasında Dubai’de İsrail ajanlarının sahte İngiliz pasaportları ile işledikleri cinayet üzerine oluşan gerginlik, İngiltere’nin bir mossad ajanını sınır dışı ederek yaptığı göstermelik bir tepki ile sona erdi. Aynı dönemde Amerika ile İsrail arasında da yeni bir gerginlik başladı. İsrail’in katı tutumu ve özellikle “Yahudi halkı Kudüs’ü 3 bin yıl önce inşa ediyordu, bugün de inşa ediyor. Kudüs, bir yerleşim yeri değil, o bizim başkentimiz” ve “Doğu Kudüs’e 1600 yeni konut inşa edeceğiz” şeklindeki kışkırtıcı açıklamaları, Amerika tarafından rahatsız edici bulunuyor. Amerika İsrail’in Ortadoğu’da barış için daha yumuşak ifadelerde bulunmasını isterken, Hamas ile siyasi süreci canlandırmasını, Kudüs’teki inşaatları durdurmasını, Gazze şeridine insani yardım ulaşımına engel olunmaması gerektiğini belirtiyor ama bir yandan da Hamas’a vurmaya, İsrail’i tanıma baskısını satır aralarına sıkıştırarak yapmaya da devam ediyor.

 

İsrail’in bu hafta Obama ile yaptığı görüşmenin bu merkezde olduğu düşünülürken, çıkışta hiçbir açıklama yapılmadı. Toplantıda ayrıca İran konusu ve bu hafta sonu gerçekleşen Arap Birliği konularının da görüşüldüğü sanılıyor. Amerika’nın, Ortadoğu politikalarında merkezi yer tutan İsrail ile arasında ciddi bir gerginlik olmadığı da Dışişleri Bakanı Clinton’un “Amerika’nın İsrail’e bağımlılığı eskisinden de güçlü” ve Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin “Kongre olarak İsrail’in yanındayız. Kongre içinde İsrail konusunda tek sesle konuşuyoruz” cümlelerinde de dışa vuruluyor.

 

Bu arada İsrail’in açıklamalarıyla bölgede yükselen tansiyon, sınırda çatışmaya sebep oldu. Bu çatışmada 2 İsrail askeri ölürken, Filistinliler de 2 şehid verdi. Hemen ardından dün (Cuma) gece İsrail tanklarla Gazze’ye girdi ve Filistinli kaynaklara göre 5 Filistinli şehid oldu, 7’si de yaralandı. Sınırdan 500 metre içeri giren tanklar bu sabah sınırdan geri çekildi.

 

İsrail’in Filistinlilere ve özellikle Gazze bölgesine uyguladığı zulüm tüm dünyanın gözü önünde cereyan ederken, bu durumdan acı çeken Müslüman halklar bir şekilde tepkilerini ortaya koyuyor ancak onların temsilcileri olan devlet başkanları konuyla ilgili sert mesajlar vermekten öteye geçemiyorlar. Bugün Libya’da başlayan Arap Birliği zirvesi de bu halkların tepkisini yumuşatacak şekilde Filistin savunması ve barışı sağlamaya dönük söylemler ile geçerken, katılımcılardan İtalya Başbakanı Berlusconi’nin toplantılar sırasında uyuklaması da gerçekte zirvenin ne kadar etkisiz ve başarısız olacağının da bir işareti sayılabilir.

 

İktibas

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C