Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kore yarımadasında ABD’nin sorumluluğu!
25 Mayıs 2010 / 19:11
Çin gezisi devam eden ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un Kuzey Kore ile ilgili açıklamaları uluslararası ajansların ana gündem maddesi oldu.

ABD’nin gündemine aldığı ve açıklama yaptığı her konu dünya gündeminin uluslar arası ajanslarca itinalı bir şekilde baş köşeye taşınıyor. Geçen ay batan Güney Kore gemisinin sorumlusu olarak suçlanan Kuzey Kore, Clinton’un, Çin’de “derhal ilgilenilmesi” gerektiğini söylemesi ile tekrar birinci sıraya taşınmış oldu.

 

Geçtiğimiz Mart ayında Güney Kore’nin Cheonan adlı savaş gemisinin vurulması ve 46 denizcisinin ölmesi üzerine, sivil ve askeri yetkililerden oluşan çokuluslu bir komisyon soruşturma yapmış ve sonuçlar Güney Kore tarafından açıklanmıştı. Güney Koreli Baş müfettiş Yoon Duk-Yong "Elde edilen parçalardan birinde yer alan seri numarasının Seul'un yıllar önce ele geçirdiği bir Kuzey Kore torpilindeki işaretlere uygun çıktı"; "Kanıtlar karşı konulamaz bir şekilde torpilin bir Kuzey Kore denizaltısından atıldığını gösteriyor" iddiasında bulunurken ABD, daha rapor yayınlanmadan bulguları onayladığını ve Güney Kore'yi kayıtsız şartsız desteklediğini açıklamıştı.

 

Kuzey Kore'nin suçlamaları reddetmesine rağmen, gerekirse askeri yöntemlere başvurmaktan çekinmeyeceğini söyleyen Güney Kore'ye, Beyaz Saray'dan yapılan açıklama ile tam destek verildiği de bildirilmişti.

 

Dün Çin’e gelen Clinton konuyu tekrar açarak Kuzey Kore’nin “acilen ilgilenilmesi gereken bir mesele” olduğunu öne sürdü. Kuzey Kore’ye uygulanan ambargoyu sıkılaştırmak isteyen Bakan, Çin’in Kuzey Kore konusunda ABD ile işbirliği yapmasını da istedi. Kuzey Kore’nin müttefiki olan Çin ise açık bir destek vermek yerine “bölgede çatışmayı kışkırtacak herhangi bir girişimi desteklemeyiz” dedi.

 

Kore gemisinin batırılmasıyla Türkiye de “uluslararası camianın sorumlu bir üyesi olarak” yayınladığı açıklamada: “Altılı Görüşme sürecinin kesintiye uğradığı ve Kore Yarımadası’nda gerginlikten kaçınılmasının çok daha büyük önem arzettiği bu dönemde, Kuzey Kore’yi işaret eden bulguların ortaya çıkması kaygı vericidir. Bu gelişmenin, Kuzey Kore’nin içinde bulunduğu izolasyonu daha da arttıracak sonuçlar doğuracağı açıktır. Türkiye, 46 denizcinin hayatını kaybetmesine neden olan bu trajik olayda dost ve müttefik Güney Kore Hükümeti ve halkıyla dayanışma içindedir ve uluslararası camianın diğer sorumlu üyeleri gibi Güney Kore ile yakın işbirliği içinde hareket etmeye devam edecektir.” denilmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C