Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan yürüyerek işe gidiyor
25 Mayıs 2010 / 17:23
İngiltere’nin yeni Başbakanı David Cameron’un işe yürüyerek gidip gelmesi İngiltere’de günün tartışma konusu oldu.

Yeni Başbakan’ın bir turist grubunun arasında yürüyerek işe giderken fotoğrafının çekilmesi güvenlik riski yok mu sorularını gündeme getirdi. Başbakan yardımcısının da halk arasında, açık mekanlarda görüntülenmesi kimilerince tehlikeli bulunuyor. Her ne kadar yakın korumaları bulunsa da önceki başbakanlar için uygulanan yoğun güvenliğin yeni Başbakan’ın etrafında görülmemesi endişelere sebep oldu. Ancak en çok endişelenen kimseler güvenliği sağlamaya çalışanlar.

 

Genellikle Amerikan tarzı polis motorları ve etrafında bir sürü araçla konvoy halinde götürülen liderlerin aksine İngiliz Başbakanı’nın bu tavrı bir çok yönden doğru bulunuyor.

 

Basına servis edilen fotoğraf -güzel bir havada sokakta gezinen turistlerin arasında görünen İngiltere başbakanı- sokakta bile güvenliğin ne kadar sağlam olduğu izlenimi veriyor. Turist olmak ya da başbakan olmak fark etmiyor, imajı çiziliyor. Son dönemde artan terör olayları ile orantılı olarak halkta artan güvenlik endişesini ortadan kaldırmak ve güçlüyüz havası vermek de amaçlardan birisi. Kamu malını tasarruf ediyor olmasının yanında, halkı son derece rahatsız eden konvoy geçişlerinin de ortadan kalkması, halkın gözünde devletin imajını zedeleyen bir maddenin ortadan kalkması olarak görülüyor.

 

90 binden fazla kamuya ait araca sahip bir ülke olan Türkiye’de ise bunların olmasını beklemek biraz zor. Türkiye’de alt seviyede bürokratların dahi makam aracına sahip olduğu, makam aracı olmayanlara servis araçları tahsis edildiği biliniyor. Türkiye’de makam aracı sahibi olmak ise statünün göstergesi sayılıyor.

 

Bir devlet büyüğünün geçişi için kimi zaman saatler öncesinden yollar, kavşaklar, bazen bölgelerin kapatıldığı bir ülkede Başbakanın yürüyerek işe gitmesini, Başbakan yardımcısının metro kullanmasını hayal etmek bile şimdilik güç görünüyor.

Fotoğraf: Timesonline

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C