Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Baykal Hz. Ayşe'yi Örnek Verdi
25 Mayıs 2010 / 16:28
Kaset skandalının ardından evine kapanan, Deniz Baykal dün ilk kez bir televizyonda söyleşiye katıldı.

‘Kaset’ ile başlayan CHP gündemi Kılıçdaroğlu’nun yeni genel başkan seçilmesi ile bir miktar duruldu. Bu durulma ile birlikte o günden beri kimseye görünmeyen Deniz Baykal da ortaya çıktı.

 

Bir tv kanalında katıldığı söyleşide siyasete devam edeceğini ve partisinin vereceği görevlere hazır olduğunu anlatan Baykal, kaset olayının hükümet tarafından kurulan bir komplo olduğu iddiasını tekrarladı.

 

İstifa konuşması sırasında Pensilvanya konusunda söylediklerine de değinen Baykal “'Tamamen kişisel kanaatime dayarak söyledim'” dedi.

 

Söyleşide Deniz Baykal kendi durumunu anlatırken tarihten örnek vermek istediğini söyleyerek Hz. Ayşe’nin durumunu örnek verdi: “Hz. Peygamber’in eşi Ayşe’yle ilgili olarak bir dedikodu ortaya çıktı. Dedikodunun önünü nasıl alacaksınız, ne olacak? Ayet indi. Hz. Peygamber kölesi Zeyd’in eşinin boşanması sonucunda, boşadığı eşiyle evlendi. Kıyamet koptu, dedikodu aldı başını yürüdü. Ne oldu, ayet indi. Yani böyle olaylar toplumların içinde ne yazık ki bir sürekli haksız suçlama, yıpratma kampanyası olarak dile getirilmiştir. Bir suçlama konusu haline dönüştürülmüştür. Bunlar karşısında bazen ayetler inmiştir, bazan vicdanlar harekete geçmiştir. En ağır suçlamalar, en ağır haksız karalamalar yapılmıştır. İnsanlık tarihi bu olaylarla doludur. Şimdi geldiğimiz noktada artık herkesin şunu anlaması lazım ki herkes haddini bilecek, herkes haddini bilecek.” dedi.

 

Deniz Baykal’ın kendi durumunu temize çıkartmaya çalışırken İslami bir olayı örnek vermesi ilgiyle karşılanırken akıllara, 28 Şubat döneminde Müslümanlara yapılan haksız saldırılar, karalama kampanyaları, iftiralar karşısında CHP’nin tavrı nasıldı, sorusu geldi. Deniz Baykal’ın “bazan ayet inmiştir, bazan vicdanlar harekete geçmiştir ifadeleri”, “artık ayet inmeyeceğine göre, demek ki o günlerde kimsede vicdan kalmamıştı” yorumları yapılmasına sebep oldu.

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
hikmet erturk
26 Mayıs 2010 Çarşamba 08:55
ayet
Deniz baykal herhalde kendisi için inecek birde ayet bekliyordur.O ayetide artık ilham aldığını söyleyip, partilerinin yönetimine giren türkan saylana dualarda bulunan emekli müftüleri getirir.
ÖMER ALİ
25 Mayıs 2010 Salı 21:03
YAZIK
BAYKAL GİBİ BİRİSİNİN KENDİSİNİ TEMİZE ÇIKARMAK İÇİN KURAN'I HATIRLIYOR.GERÇEKTEN YAZIK MÜMİNLER İÇİN YAPILAN İNSAFSIZCA İFTİRALAR,HANIM KARDEŞLERİMİZE YAPILAN HAKSIZLIKLAR.........YAZIK YAZIK.
Ş. Hüseyinoğlu
25 Mayıs 2010 Salı 17:33
Çok geç
Ayet... Vicdan... Çok geç Baykal, çok geç...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C