Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilise Skandallarla Sarsılıyor!
27 Mart 2010 / 20:30
Son günlerde Kilise'nin adı sık sık tacizlerle birlikte, özellikle de çocuk tacizleri ile anılıyor.

 

Papa 16. Benediktus, İrlanda Katolik kiliselerinde yaşanan taciz skandalları sebebiyle, İrlandalı Katoliklere bir özür ve kınama mektubu gönderdi.

 

Mektupta “Büyük acılar çektiniz, gerçekten de üzgünüm. Güvendikleriniz size ihanet etti, gururunuz ayaklar altına alındı… Utanç ve pişmanlık duygularımı açıkça ifade ediyorum.” gibi sözler yer alıyor.

 

Papa, kilisede çocuk tacizciliği sorununun kökeninde, rahip adaylarının seçiminde özenli davranılmamasının ve eğitim eksikliğinin yanı sıra "kilisenin imajını zedelememek ve skandallara mani olmak için kilise hukukundaki cezai müeyyidelere başvurmaktan genelde kaçınılmasının" önemli bir rol oynadığını da söylüyor.

 

Ancak taciz kurbanlarının aileleri bu özrün kendileri için bir şey ifade etmediğini “Papa’nın yalnızca İrlanda Kilisesinin hatalarına değindiğini, Vatikan’ın rolünü inkar ettiğini” söylediler. Daha önce de bu tip skandalların yaşandığı Hırıstiyan kiliselerinde hiçbir cezai  müeyyidenin uygulanmaması bu tacizlerin önünün kesilmeyeceğinin de habercisi olarak görülüyor.

 

Bu olayın hemen sonrasında Amerika’da New York Times gazetesi de Papa’nın 200 kadar çocuk tacizi olayının örtbas ettiğini yazdı.

 

Kilise, tarihi boyunca bir çok bölgede ortaya çıkan taciz olaylarıyla birlikte, çarpık ilişkiler, sapık papaz skandalları ile defalarca sarsılmasına rağmen, bunlara köklü bir çözüm getirmekten yoksun görünüyor. Tüm Hıristiyan din sınıfı içerisine yayılmış bu hastalığın tedavisinin onu örtbas etmek olmadığı, tüm yapının yeniden elden geçirilip, kapsamlı bir temizlik yapılması gerektiği biliniyor.

 

Ancak kilisenin evliliği yasaklayan kararları ile manastırlarda yıllarca birarada erkek ve kadın gruplar halinde yaşanması bu hastalığa uygun bir zemin hazırlıyor. Sonuçta Papa’nın tavrı ve görünen durum hastalığın tedavi edilebileceğine değil, sürüp gideceğine işaret ediyor.

İktibas

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C