Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere: Afganistan 13. Yüzyıl Ülkesi
24 Mayıs 2010 / 00:04
Savunma Bakanı Dr. Liam Fox: “Biz bir 13. yüzyıl ülkesinde eğitim politikasını yerleştirmek için Afganistan’da bulunmuyoruz.”

Afganistan’ı ziyaret eden yeni İngiliz koalisyon hükümeti bakanlarından ilginç açıklamalar geliyor. The Times gazetesinde yayınlanan Savunma Bakanı Liam Fox’un açıklamaları Türkiye basınında pek yer alamasa da dünya basınında geniş yankı buldu.

 

Özellikle “dünyanın jandarması” olmadıkları ve şu anda Afganistan’da bulunan 10 bin İngiliz askerinin çekilmesinin yollarını araştırdıklarını söylemesi müttefiklerinden tepki aldı. Alman Savunma Bakanı verdiği acil cevapta Afganistan’ın çöküşünün Pakistan’ı da peşinden sürükleyeceği tehdidinde bulundu.

 

Times’da yer alan Liam’ın konuşmasında en çarpıcı bölüm ise şöyle: “Şimdi odak noktası ulusal güvenlik. Biz dünyanın jandarması değiliz. Biz bir 13. yüzyıl ülkesinde eğitim politikasını yerleştirmek için Afganistan’da bulunmuyoruz. Biz, İngiltere halkının ve bizim global çıkarlarımızın tehdit edilmemesi için buradayız.”

 

Liam Fox, İran konusunda ise askeri seçeneğin devre dışı bırakılmasını reddetti. “Eğer İran bir nükleer silaha kavuşursa göreceksiniz Suud (Arabistan), Mısır ve diğer ülkeler aynı yolu takip edecekler ve miras olarak nükleer silah yarışı bırakacaklar dünyanın en kararsız bölgesinde.” dedi.

 

Yeni İngiliz hükümetinin ilk Afganistan felaketi de dün gece (21 Mayıs) yaşandı. Bir İngiliz askeri yaya devriyesi iken patlayan bir bomba ile can verdi.

 

Afganistan’da 10 bin asker ile Amerika’nın ardından en büyük güç konumunda bulunan İngiliz askerleri Taliban’ın güçlü olduğu Helmand eyaletinde bulunuyorlar.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C