Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Afganistan çökerse, Pakistan da çöker”
23 Mayıs 2010 / 23:10
Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada Afganistan’dan hızlı çekilmeyi düşünenleri uyardı.

Almanya’da günlük olarak yayınlanan Hamburger Abendblatt gazetesinde çıkan bir haberde Guttenberg’in “Afganistan çökerse, Pakistan da çöker ki Pakistan’ın nükleer silahları var” dediği iddia edildi. “Ben kesinlikle nükleer silahların teröristlerin elinde olmasını istemem” dediği de haberde yer alıyor.

 

Guttenberg’e cevap Almanya Cumhurbaşkanı Horst Koehler’den geldi. Deutschlandfunk radyosuna konuşan Başkan askerlerle yaptığı konuşmalardan Afganistan misyonunun başarı ile sonuçlanacağına inandığını söyledi. “Bütün zorluklara rağmen askerler, daha iyiye doğru gidişin mümkün olduğuna inanıyorlar” dedi.

 

Guttenberg, Afganistan, Pakistan veya Afrika’nın bazı kesimlerinde teröre karşı verilen savaşın tek başına askerle kazanılamayacağını söyledi.

 

Bunun yerine istihbarat ajansları daha yakın işbirliği yapmalı, aynı zamanda uluslararası uzlaşmalarla belli sorunları hedefleyen özel kuvvetler kullanılmalı, dedi. Guttenberg “Elbetteki sivil yeniden yapılanma da büyüyen bir role sahiptir” diye de ekledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C