Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Financial Times’tan Batı’ya Eleştiri
23 Mayıs 2010 / 15:56
“Yükselen güçler, Batı’nın kurallarına göre oynamak istemiyor” başlıklı köşe yazısında Philip Stephens Batı’yı eleştirdi.

Türkiye ve Brezilya’nın İran’ın uranyum değişim anlaşmasının “şaşırtıcı” olmayan bir biçimde Batı tarafından reddedildiğini belirten Philip Stephens “Washington, Londra ve başka yerlerde Recep Tayyip Erdoğan ve Lula da Silva’nın arabuluculuğu ile yapılan anlaşmaya tepkiler, bir spektrum üzerinde lütuftan yoğun bir rahatsızlık arasında geziniyor. En küçük eleştiri Ankara ve Brezilya oyuna getirildiğidir.” diye yazdı.

 

İran’ın yaptığında acayip bir taraf olmadığını, aslında BM’nin daimi beş üyesinin bir önerisini yerine getirdiğini, tek farkın takas yapılacak yer olarak Rusya’nın önerildiğini hatırlatan Stephens, “haklı olarak İran’ın başlıca amacının, yeni BM yaptırımlarına yönelik, ABD’nin öncülüğündeki hareketi alt üst etmek olduğu kuşkusu”na sebep oldu. Stephens Batı’nın İran’ın nükleer meselesini halihazırdaki güçlerce çözümlenmesi gerektiği düşüncesini “dar görüşlülük” olarak yorumluyor. Yazıda, İran gerçekten nükleer bir bomba üretmeye kararlı ise, yeni yaptırımların onu vazgeçirmeyeceği belirtiliyor.

 

Yükselen güçler değerlendirmesinde Stephens, Ankara veya Brezilya, ya da Çin ya da Yeni Delhi gibi devletlerin küresel düzene katkı yapmaya davet edilmedikleri onun yerine sadece Batı’ya tabi olmaya çağrıldıklarını vurguluyor. Stephens Çinli bir uzmanın sözünü akarıyor “Batı’nın sahip olduğu bir kumarhanede, yükselen ülkelere sadece rulet masasında bir sandalye teklif ediliyor”.

 

Amerika’nın Avrupa’dan daha net bir şekilde “gücün yer değiştirdiğini” anladığını söyleyen Stephens, Avrupa eski Avrupa-Atlantik düzenini koruma endişesi taşırken Obama yönetiminin sıkı bir şekilde yeni bir jeopolitik geometri üzerinde çalıştığını iddia ediyor.

 

“Farklı bir geleceği hayal etmek, bunu kabullenmek demek değildir.” diyen Stephens yazısını Batı’ya bir öneri getirerek tamamlıyor: “Eğer Batı, global bir düzen istiyorsa, kurallarının belirlenmesinde başkalarının da söz sahibi olmasına alışmalıdır”.

Karikatür: Financial Times-İlgli yazıya konulan karikatür.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C