Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Veziristan’ı yok ediyor
23 Mayıs 2010 / 14:28
Pakistan Afganistan sınırında bulunan Kuzey Veziristan bölgesinde bulunan El-kaide ve Taliban’ı vurduğunu iddia eden ABD, insansız uçaklarla saldırılarına devam ediyor.

Özellikle Müslüman halkın katledildiği saldırılarda Pakistan’dan herhangi bir tepki sesi yükselmiyor. Son dönemde ABD ile arası çok iyi olmayan Pakistan ilişkilerin daha da bozulmaması için ABD saldırılarına karşı sessiz kalırken, ölen müslümanların sayısı Batı tarafından İnsan Hakları raporlarına kaydediliyor.

 

Bu ay içerisinde medyaya yansıdığı kadarıyla ABD bölgeye 3 saldırı gerçekleştirdi. 9 Mayıs’ta yapılan saldırıda 10 müslüman katledilirken, 11 Mayıs’ta 14 kişi, 22 Mayıs’ta 6 müslüman katledildi. 1 Ocak’tan bu yana bölgede 40’dan fazla saldırı yapıldığı ve 200’e yakın müslümanın öldürüldüğü bildiriliyor.

 

Bu saldırılarda amaçlananın Taliban’ı sindirip, yok etmek yerine halka gözdağı verip Taliban desteğinden vazgeçirmek olduğu düşünülüyor. Müslüman ismi anılmadan sivil kayıplar olarak yansıtılan haberlerde Taliban’ın desteği halktan aldığı vurgusu yer alıyor.

 

En son BBC’nin “Pakistan’da Sınıf Savaşı”  başlığıyla verdiği bir haberde, 300 bin askerle Pakistan Taliban’a karşı mücadele vermesine rağmen Taliban’ın halk nezdindeki popülaritesi, diğer bir deyişle “halkın desteği” devam ediyor, deniliyor. Taliban’ın halkı korkutarak destek aldığını iddia eden BBC, ABD saldırılarının korku dışında ne getirdiği konusunda ise bir cevap vermiyor.

 

BBC’nin haberinde dikkat çekici bir başka ayrıntı ise fakir Pakistanlıların zengin Bakanı’nın ağzından veriliyor. Pakistan devletinin ne durumda olduğunun bir özeti yapılıyor. "Devrim kapımızda” diyen Pencap Bakanı Şabaz Şerif “Çünkü insanlara yanlış vaatler veriyorlar. Yolsuzluk diz boyu. Bunu denetim altına almamız lazım. Elektrik yok, su yok, ilaç yok. Nereye kadar böyle dayanabilirler ki? Ben refahın adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyorum. Bu olmadan, sistem çökecektir. Devrimci bir anlayış yerine geçecektir. Eminim buna." diyor.

 

Bu arada Karaçi’de de etnik çatışmalar başladı. İki etnik grup arasında çıkan çatışma sonucu 37 kişinin öldüğü haberleri geliyor. Çatışmalar, Hintli Göçmenler Partisi ile Peştunların Ulusal Avami Partisi taraftarları arasında yaşanıyor. Pakistan polisi 100 kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C