Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İHH Gemisi Dualarla Yola Çıktı
22 Mayıs 2010 / 21:04
Ambargo altındaki Filistin’e insani yardım malzemesi ve yaklaşık 750 yolcuyu götürecek olan Mavi Marmara gemisi Sarayburnu limanından dualarla uğurlandı.

Gemi uğurlanmadan önce Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım çalışmasını organize eden İHH İnsani Yardım Vakfı, Free Gazze, Malezya, Kuveyt, Cezayir, Yunanistan, İngiltere ve İrlanda’daki temsilciler birer konuşma yaptı.

 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, alandan bulunan herkesten helallik dileyerek konuşmasına başladı. İsrail’in tehditlerine aldırış etmeyeceklerini ifade eden Yıldırım, “Gitmekte kararlıyız. Geri adım atmayacağız. İzzet Şahin’le birlikte zindanları yaşadık. Afganistan’a yetimhane açmak için giden arkadaşlarımızı Faruk Aktaş ve Bahattin Yıldız şehit oldular. Bir ayda hem zindanı, hem şehadeti yaşadık. Allah yolumuzu açık etsin. Bizim arkamızda milyonların duaları var” dedi.

 

İsrail’in Filistin halkına Hitlerin Yahudilere davrandığı gibi davrandığını ifade eden Yıldırım, “Almanya’da Hitler esir kampı kurdu. Şimdi ise Siyonizm Filistin’de esir kampı kuruyor. Buradan İsrail’e sesleniyorum. Gelin bu krizi iyi yönetin. Eğer bu hareketi engellerseniz dünyada yalnızlaşırsınız, siz zarar görürsünüz. Bu gemiler insani yardım gemileri. İçinde bir çakı bile yok. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar olacak. Tıbbi malzeme ve ilaçlar olacak. 120 kalem ilaç var” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından gemi dualarla uğurlandı. Mavi Marmara gemisi 40 saat sürecek bir yolculuktan sonra Antalya’ya ulaşacak. Yolcuların önemli bir kısmı Antalya’da gemiye binecek. İsrail engellemezse geminin 26 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye ulaşması bekleniyor.

 

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Free Gazze gibi uluslararası insani yardım kuruluşları 2006 yılından beri İsrail tarafından ambargo altında tutulan Filistin halkına yardım etmek için gemilerle yardım çalışmasını başlattı.


Yardım filosunda Türkiye’den 3, Yunanistan’dan 1, İrlanda’dan 1, İngiltere’den 2, Cezayir’den 1 ve Kuveyt’ten 1 olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

 

İstanbul’dan 2’si yük gemisi birisi yolcu gemisi olmak üzere 3 gemi yola çıktı.
Avrupa’dan gelen gemilerle İstanbul’dan çıkan gemiler, uluslar arası açık sularda buluşulacak.


Gemiler 25 Mayıs 2010 Salı günü Antalya’dan Gazze’ye doğru hareket edecek. İsrail engellemezse gemilerin 24 saat sonra Gazze’de olmazsa bekleniyor.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
amed
28 Mayıs 2010 Cuma 09:24
ümmetin tamamı için
s.a müslüman adaletli olmalıdır. Öyle bir yerdeki kafire küfredip de burunlarının dibindeki kafir ve işbirlikçi yönetimleri gömemeleri üzücüdür. Bugün nasıl ki kafir İsrail filistin topraklarını işgal etmişse aynen T.C ve onun gibi kafir ve zalim yönetimler de Müslüman Kürdistan Halkının topraklarını işgal etmiştir. Bugün ellerinde Filistin bayraklarıyla Mazlum Filistinin özgürlüğünü isteyenler, ellerinde Kürdistan bayraklarıyla Müslüman ve Mazlum Kürdistan için de özgürlük istemeliler. Öyle bir yerdeki zulmü görüp başka bir yerdeki zulmü görmemek müslümana yakışmaz. Eğer ümmetçilik yapıyorsak sonuna kadar yapmalıyız. Eğer zalimlerin kökünü kurutmayı istiyorsak Sünnetullah gereği önce kendi bulunduğumuz coğrafyadaki kafir yönetimleri yıkmamız sonra peyder pey bütün zalimlerin sonunu getirmemiz gerekir. '' Allah'ın hükümleriyle hükmetmeyenler kafirdir.'' Allah bu ümmete zaferler ve devrimler nasip etsin.amin
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C