Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Clinton’un sözleri küstahca
21 Mayıs 2010 / 20:46
İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani

İRNA

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, Tahran anlaşmasından henüz bir gün geçmemişken ABD Dışişleri Bakanı küstahça konuştuğunu, benim tesviyem Tahran anlaşmasını sabırla biraz detaylı incelemesi yönünde olacağını belirtti.

Laricani “İslami düzenin bugünkü yükselişi, nükleer enerji gibi yeni bilimlerdeki ilerlemesi nedeniyledir. Düşmanların şu anki küstahlıkları, ülkemizde bilim insanlarının varlığı içindir” dedi.

İslami devrim liderlerinin zaferden bu yana değerli girişimlerinden birinin ülkede bilime ağırlık verilmesi ve toplumun bilime yönlendirilmesi olduğuna işaret eden Laricani “düşmanlar, sorunlarının ülkede yaratıcı insanların varlığı olduğunu çok iyi biliyor. Son yıllarda İran’ın nükleer silah üretim çabasında olduğu konusunda basını şişirdiler. Batılı ülkeler, İran’ı nükleer silahlardan men ederken kendileri her yıl bu silahları üretiyorlar ve hatta Irak’ta halka demokrasi adı altında kullanıyorlar” dedi.

New York’ta yapılan NPT toplantısında hazırlanan yeni nükleer belgesinde ABD’nin yeni nükleer silahların üretimini sürdüreceğini açıkladığına işaret eden Laricani, “İran’a karşı ortam hazırlamak, İran’da yeni bilimlerin gelişmesini önlemek içindir. Bazıları İran’ın müzakerelerde katı davrandığını zannediyor ancak Tahran Bildirisi, İran’ın gerçekçi olduğunu gösterdi” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı’nın son sözlerini küstahça olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı, Batılıların kendi elçilerini bile kabul etmediğini belirtti.

Amerikalıların ve Avrupalı dostlarının bu tutumunun birkaç anlamı olduğunu vurgulayan Laricani “ilki, İran’ın, nükleer meselesinde sorun çıkarttığını düşünen ülkelerdir. Bence İran’ın gerçekçi olduğu anlaşıldı. İkinci mesajı, Obama’nın iktidara gelmesiyle dünya şartlarının değiştiğini düşünen ve buna aldana kişileredir. Ancak Filistin meselesi veya İran’ın nükleer meselesi gibi birkaç örnek bunun da bir çeşit aldatmaca olduğunu gösteriyor” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C