Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazze'nin İnşasına Mısır'dan Veto
21 Mayıs 2010 / 19:42
Bugün İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan bir habere göre Katar İsrail’e diplomatik ilişkilerin yenilenmesi karşılığında Gazze’nin altyapısının yenilenmesi için teklif götürdü.

 

İsrail, Gazze’ye inşaat malzemesinin gireceği yer olan Mısır’ın kararını bekledi. Mübarek hükümeti de İsrail’e Katar’ın Gazze’yi yeniden inşa teklifini geri çevirmesini tavsiye etti.

 

Teklife göre Katar Gazze’de altyapının yeniden inşasını üzerine alacak, karşılığında İsrail bir deklarasyon ile Katar’ın Orta Doğu’da önemli statüsü olan bir ülke olduğunu ilan edecekti. Böylece “Dökme Kurşun Operasyonu” sırasında durdurulan diplomatik ilişkiler yeniden başlamış olacaktı.

 

Gazete’nin haberine göre İsrail planı reddetti, ancak bunun gerekçesi daha çok Mısır’ın teklife karşı olmasından kaynaklanıyordu.

 

Mısırlı bir yetkili, ülkesinin İsrail ve dörtlü (ABD, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rusya) ile koordineli olarak hareket ettiğini söyledi. Yetkili, “Gazze’ye serbest mal girişini Mısır halkının ve diğer Arap ülkelerinin eleştirilerine rağmen Mısır kapalı tutarken, İsrail’in kendi amaçları uğruna bu anlaşmalara zarar vererek Mısır’ı Gazze’ye girişi engelleyen tek ülke durumuna düşürmenin uygun bir davranış olmayacağını” söyledi.

 

Katar ve Mısır arasındaki ilişkilerin gerginliğinin bir sebebi El Cezire televizyonunun Mısır’ın Gazze politikasını eleştiren yayınlar yapmasıydı. Katar’ın başında bulunan emir aynı zamanda El Cezire’nin de sahibi bulunuyor.

 

Haberin devamında Katar’ın kendi dış politikasını bağımsız olarak sürdürmeye çalıştığı söyleniyor. Katar Mısır tarafından diğer Arap ülkelerinin aksine İran dostu olarak görünüyor. Buna rağmen Katar aynı zamanda Amerika ile de dost.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C