Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dalay Lama: “Ben Bir Marksistim”
21 Mayıs 2010 / 17:59
Kendisi Budist olan ve 1959 yılında Çin’e karşı başlattıkları isyandan bu yana Hindistan’da sürgünde yaşayan Dalay Lama “ruhen Marksist” olduğunu söyledi.

 

Dersler vermek üzere 4 günlüğüne ABD'nin New York şehrine gelen Dalay Lama burada düzenlediği basın toplantısında Marksizm’e övgülerde bulunarak, servetin eşit dağılımını konu edindiği için doğru etik ekonomi sistemi olduğunu öne sürdü.

 

74 yaşındaki Dalay Lama, kendisine sorulan, "verdiği ruhani dersleri almak için insanların para ödemek zorunda olması” konusunda düşüncesi sorulduğunda konunun organizatörleri ilgilendirdiğini, kendisinin de “her zaman biletleri düşük fiyattan satmalarını istediğini” ve “kesinlikle kendisine bir dolar dahi kabul etmediğini” söyledi.

 

Dalay Lama Kendisini sürgüne gönderen Çin’de halen süren Komünist Parti iktidarını ise Marksizm ile ilişkilendirmeyerek Marksizmin otoriter hükümetlerce uygulanması ifadesini kullanıyor. Dalay Lama "Ancak Çin'de olduğu gibi otoriter hükümetlerce uygulanan Marksizm, bağımsız yargının, hür basının ve Çin yönetimindeki Tibet'teki Budistlerin insan haklarının bulunmaması nedeniyle baskıcıdır" dedi. “İnsanlar zenginleştikçe daha fazla hürriyet, bağımsız yargı ve hür basın istemektedir” dedi.

 

AFP’nin verdiği haberde ise Dalay Lama kapitalizmin kar peşinde koşmasını yeren ifadelerinin yanında kapitalizmin Çin’e pozitif katkılarda bulunduğunu da iddia ediyor, Çin’de milyonlarca insanın hayat standardını geliştirdiğini savunuyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C