Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtalyanlardan da Diyaloga Katkı
20 Mayıs 2010 / 21:31
“Boğaziçi’nde Filozoflar Köprüsü” kurmaya gelen İtalyan düşünce kuruluşu Resetdoc, Bilgi Üniversitesi’nde seminerlere başladı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Seminerleri’nin dün yapılan ilk oturumunda ırkçılık, İslam’ın sembolleri ve Avrupa ile Müslüman toplumun ilişkileri konu edildi.

Dört gün sürecek seminerler 19 -24 Mayıs tarihleri arasında Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Zygmunt Bauman, Edgar Morin, Ramin Jahanbegloo, Alain Touraine gibi filozofların yanı sıra Nilüfer Göle, Fuat Keyman, Yeşim Arat gibi akademisyenlerin de katılacağı seminerlerin açış konuşmasını Uygarlıklar Arası Diyalog konusu ile Resetdoc’un başkanı Giancarlo Bosetti yaptı.

Prof. Göle ise yaptığı konuşmada sosyolojik problemin Avrupa’da kamusal alanda İslam’ın varlığının reddedilmesinden kaynaklandığını belirtti. Peçe tartışmasının, minare yapımı (İsveç’deki referandumun trajik sonucuna bakınız) ve genel olarak İslam’ın kamusal alanda görünür varlığı tartışmalarının arkasında, Göle İslam’ın Avrupa Birliği’nin sosyal bağlamı içerisinde kendi özgüllüğünü veya gerçek statüsünü göstermeyen uluslararası İslamofobia’nın korkutucu yükselişini gördüğünü söyledi.

Dört gün sürecek ‘İstanbul Seminerleri’ kapsamında yapılacak yuvarlak masa toplantılarına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Egemen Bağış ile Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapan İbrahim Kalın da katılacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C