Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otunbayeva Sonunda Başkan Oldu
20 Mayıs 2010 / 19:42
Kırgızistan’da Nisan ayında gerçekleşen ayaklanmanın ardından iktidara, başında Otunbayeva’nın bulunduğu geçici hükümet geçmişti.

Geçici hükümet 2011 yılı Ekim ayında Başkanlık seçimine gitme kararı alırken, bu tarihe kadar devlet başkanlığını sürdürme görevini Roza Otunbayeva’ya verdi. Dün yayınlanan bir kararname ile görevi yeni başkana teslim edeceği 1 Ocak 2012 tarihine kadar Otunbayeva Devlet Başkanı ilan edildi. Hırslı kişiliği ile tanınan Otunbayeva hem Akayev hem de Bakiyev döneminde devlet içinde üst düzey görevlerde yer almıştı.

 

Geçici Hükümet ayrıca Kırgızistan’ın önüne bu yıl iki defa sandık koyacak. Önce 27 Haziran’da yeni anayasa oylaması yapılacak, ardından 10 Ekim tarihinde milletvekili seçimleri yapılacak.

 

Devlet Başkanı’nın bir şekilde atanmış olmasının Kırgızistan’ı biraz daha istikrarlı hale getireceği düşünülüyor. Bu çerçevede Kazakistan da bugün Kırgızistan ile sınır ve gümrük kapılarını açtığını ilan etti.

 

Bu arada Bakiyev taraftarlarının geçen hafta bazı kamu kurumlarını işgale yeltenmesi ile üç şehirde kargaşa çıkmıştı. Bunun ardından dün de Kırgızistan’ın güneyindeki Calalabad kentinde Kırgızlar ile Özbekler arasında çatışmalar çıktı. İki kişinin ölümü ile sonuçlanan gösterilerin ardından Roza Otunbayeva durumun kontrol altında olduğunu, olayların büyümesine izin verilmeyeceğini bildirerek, halka itidalli olun çağrısı yaptı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C