Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maldivler'de Afganistan Görüşmeleri
20 Mayıs 2010 / 19:07
Sürüp giden Afganistan krizine çözüm bulmak için Afgan mücahit temsilcileri ile gayri resmi görüşmeler Maldivler’de bu akşam başlıyor.

Ocak ayında Taliban’ı politik sürece dahil etme amacıyla Maldivler’de, Afgan hükümeti ile Taliban arasında ilki yapılan toplantının ikincisi bu akşam başlayacak. Bu sefer toplantıya ise gözlemciler ve temsilciler dışında resmi katılım olacak gibi görünmüyor.

 

Associated Press’in haberine göre Maldivler hükümet sözcüsü Muhammed Zuhair, hafta sonuna kadar sürecek görüşmelerde Afgan hükümetinden 15 temsilci ve Taliban’dan 7 temsilcinin buluştuğunu söyledi. Afgan hükümetinden Waheed Ömer böyle bir toplantıya katılmadıklarını, “Maldivler’de bir şeyler oluyor ama bizim bilgimiz dışında” derken “herhangi bir temsilcimiz bulunmamakta ve bu sürecin Afganistan için faydalı olacağını düşünmüyoruz” dedi. Afgan sözcüsü hiçbir temsilci göndermediklerini çünkü konuşmaların bu ay sonunda başkentte yapılması planlanan barış konferansında yapılmasını istediklerini söyledi.

 

Diğer bir Afgan yetkili ise toplantının eski başbakanlardan Gülbeddin Hikmetyar’ın liderliğini yaptığı Hizb-i İslami grubu ile yapıldığını iddia etti. Hizb-i İslami’den Qaribul Rahman Sayad ise “Hizb-i İslami bu toplantılarda resmi olarak değil, gayri resmi temsilciler olarak bulunuyor” dedi.

 

El Cezire’nin haberine göre ise 45 delegenin katılacağı toplantılar bu akşam başlayacak. Toplantıları organize eden kişi Gülbeddin Hikmetyar’ın damadı Carir Hikmetyar. Gülbettin Hikmetyar temsilci olarak da oğlu Feruz Hikmetyar’ı gönderdi.

 

Karzai’nin toplantıya katılmak istemediği ancak durumu öğrenebilmek için gözlemciler gönderdiği, Taliban’ın da aynı şekilde sadece gözlemci gönderdiği ileri sürüldü.

 

El Cezire’den Dan Nolan’ın iddiasına göre Batılı yetkililerin de özellikle toplantıların dışında tutulduğunu, “Bu toplantıyı organize edenler, problemler Afganlıların problemleri ve Afgan çözümleri gerekiyor” dediğini aktarıyor.

 

Maldivler’de böyle bir toplantının düzenlenme sebebi ise Maldivler’in Afganlılardan vize istememesi ve katılımcıların Afganistan’da böyle bir toplantıya katıldıklarında yakalanma ihtimallerinin olması.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C