Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Facebook’a Pakistan’dan Kısmi Yasak
19 Mayıs 2010 / 21:28
Pakistan mahkeme kararına dayanarak Hz. Muhammed karikatürleri yarışması düzenleyen Facebook’a geçici yasak uygulaya başladı.

Sosyal iletişim sitesi Facebook’un bir sayfasında Hz. Muhammed karikatürleri yarışması düzenlendi. Bu durum Pakistan’da büyük rahatsızlığa sebep oldu. İslam Avukatlar Forumu gurubunun başvurusu üzerine Lahor Yüksek Mahkemesi, Pakistan Telekomünikasyon İdaresi’ne talimat vererek ay sonuna kadar geçici süre ile Facebook’un ilgili sayfasının engellenmesini istedi. Ay sonunda tekrar değerlendirme yapılacağı bildirildi.

 

Bugün bir grup avukat tarafından verilen dilekçede ise Facebook’un tümüyle engellemesi istenilerek protesto gösterisi yapıldı.

 

Amerikan CBS kanalının haberine göre yarışma bilgilendirme sayfasında “müslümanları kötülemeye çalışmadığı” notu bulunuyor.

 

“Biz Müslümanları kötülümeye çalışıyor değiliz. Biz sadece Muhammed tasvirleri ile insanlara zarar verme tehditi olan ve kendilerinden korkmadığımız aşırıları göstermek istiyoruz. Bizi sessizlikle korkutarak bizim konuşma özgürlüğü hakkımızı elimizden alamayacaklar.” deniliyor.

 

2005’te bir Danimarkalı karikatüristin yaptığı Muhammed tasvirleri şiddetli gösterilere sebep olmuş, karikatüristler ölümle de tehdit edilmişti.

 

Şirketin bir açıklamasında ise “İçerik bizim kurallarımızı bozmuyor ancak bazı ülkelerde yasal olmayabileceğini anlıyoruz. Bunu araştırıyoruz. Bu tip durumlarda yaklaşım zaman zaman belirli içeriklerin bazı ülkelerde gösteriminin kısıtlanması şeklinde oluyor” deniliyor.

 

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C