Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarısız Alman İslam Konferansı
19 Mayıs 2010 / 10:24
Almanya İçişleri Bakanlığı Hıristiyanlarla müslümanları birlikte yaşamalarını sağlayabilmek için düzenlenen İslam Konferansı’nın ikinci turu yapıldı.

Katılımın düşük olduğu, İslami kesimden ilgi görmeyen konferansa İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği dışında katılan olmadı. Özellikle Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi’nin toplantıya katılmama kararı sıkıntıya sebep oldu.

 

Almanya’nın İslam’ı ve müslümanları diyalog adı altında yönlendirmeyi planladığı anlaşılan bu yaklaşımı, sonradan Müslüman olan Alman Bernd Dırvan Bauknecht’in ifadelerinde görülüyor. Deutsche Welle’nin haberine göre, Almanya’da İslam din bilgisi öğretmeni olan Bauknecht genç Müslümanların doğru yoldan ayrılmamasında Berlin toplantılarının önemli rol oynayabileceğini belirtiyor ve “Benim açımdan en önemli şey, çocuk ve gençlerin öz benliklerini öğrenip, radikal yollara sapmadan benliklerini yaşayabilmeleridir”

Almanya Federal Göçmenler ve Mülteciler Dairesi internet sitesinde Alman İslam Konferansının konusu ve hedefleri için şunları söyleniyor:

“Alman İslam Konferansının odak noktasını, devlet ve din arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Buradaki diyalogda söz konusu olan soru her şeyden önce, büyük ölçüde laik devlet ve vatandaşları arasındaki ilişkinin tüm özgürlük hakları (özellikle din özgürlüğü) ile birlikte nasıl değerlendirilmesi ve oluşturulması gerektiğidir. Ele alınması gereken sorulardan biri, Almanya’daki İslam organizasyonunun nasıl yürürlükteki Alman anayasal din hukukunun gerekliliklerine uygun hale gelebileceğidir.”

Son yıllarda müslümanların İslami değerler kullanılarak istenilen yönlere kanalize edilme çalışmaları hız kazanmış görünüyor. Bu yolun son temsilcisi de Almanya olmaya niyetleniyor ancak bu çabaları şimdilik hayal kırıklığıyla sonuçlanmış görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C