Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’den İran’a acımasız yanıt
19 Mayıs 2010 / 08:55
İran’ın Türkiye ve Brezilya ile birlikte yaptığı zenginleştirilmiş uranyumu üçüncü bir ülkede takas yapma anlaşmasının hemen ardından ABD Dışişleri’nden açıklama geldi.

 

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da yaptığı açıklamada hazırlanan yeni yaptırım taslağına Çin ve Rusya’nın da desteklerini aldıklarını iddia etti. Birkaç saat sonra BM Güvenlik Konseyi üyelerine taslağın sunulduğu bildirildi.

 

Bugüne kadar yaptırımlar yerine diplomatik yolların kullanılmasını tercih eden Çin ve Rusya’nın, takas anlaşmasının ardından memnuniyet belirten açıklamaları, ABD’nin yeni taslak açıklamasının ardından sessizliğe dönüştü.

 

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde Çin’in taslak üzerinde üç maddenin çıkarılması için uğraştığı ve bunların dışında taslağa onay verdiği, yaptırım sürecinde ikna edildiği öne sürüldü. Ancak bu yönde bir açıklama henüz Çin tarafından yapılmış değil. Bu arada Çin’in onay vermediği üç madde ise İran’ın uluslararası para piyasalarına erişimin engellenmesini, enerji ambargosunu ve uluslararası taşımacılıktan men edilmesini kapsıyor.

 

Rusya da İran’ın yaptığı takas anlaşması ile memnuniyet belirtmiş ancak bu anlaşmanın Batının tüm kaygılarını gideremeyebileceğini bildirmişti. Son durumda ABD tarafından Rusya da ikna edilmiş gibi görünüyor, ancak Rusya’nın da henüz son taslak üzerinde bir açıklaması olmadı.

 

Salı günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne getirilecek olan yaptırım taslağının beş daimi üye olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa tarafından onaylanması gerekiyor. Taslağın hazırlanmasına en fazla katkı ise Almanya’dan gelirken, takas anlaşmasının yaptırımları engellemeyeceği, İran’ın herhangi bir güvence getirmediği iddiasıyla en sert tepkiyi gösteren ülke de Almanya oldu. Son yıllarda artan performansı ile Amerika’nın en büyük destekçilerinden birisi olan Almanya’nın, Afganistan’da misyonu koruma adı altında ABD’ye en büyük desteği verdiği biliniyor.

 

Yeni yaptırım taslağına en sert tepkiler ise Türkiye’den geliyor. İran’la yapılan takas anlaşmasının kaygıları ortadan kaldırması gerektiğini iddia eden Tayyip Erdoğan nükleer konusunda en çok bağıranların, sahip olunmasını engellemeye çalışanların yine nükleer güce sahip olanlar olduğunu belirterek çelişkilere işaret etti.

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da benzer bir söylemle “İran dün, hiç kimsenin beklemediği kadar büyük bir esneklik ortaya koymuştur ve bu esneklik, yeni bir diplomatik adım için bir fırsattır” dedi. Davutoğlu "Takas anlaşmasında sonra, İran'a yaptırım etik ve hukuki olmaz" dedi.

 

Bu gelişmeler, İran’ın takas anlaşmasını ABD’nin açıklamasından hemen önce yapmış olması, gerçekte hangisinin daha önce yapılmasının planlandığı sorusunu akıllara getirdi. Clinton da konuşmasında bu tesadüfe dikkat çekmişti. Takas anlaşmasının peşinden Amerika'nın yeni yaptırım taslağını açıklaması başta Amerika olmak üzere Batı’yı ters köşeye yatırmış oldu. Çünkü İran, Batı'nın kendisini kabule zorladığı "takası üçüncü bir ülkede yap" maddesini Türkiye ve Brezilya şahitliğinde kabul ettikten sonra Amerika yeni yaptırımlarla ortaya çıkmış oldu.

 

Anlaşma ile Brezilya ve Türkiye’nin de İran’ın yanında pozisyon alması, Clinton’un, yeni yaptırım taslağını “sevinçle açıklıyorum” demesine rağmen sonucun onları pek mutlu etmeyeceğini gösteriyor. ABD’nin uluslararası toplumdan İran’a karşı bir türlü alamadığı ve yeni taslak ile toplamaya çalıştığı destek, İran’ın son manevrası ile yine zora girmiş gibi görünüyor

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C