Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadirov muhalifleri bir bir kayboluyor...
18 Mayıs 2010 / 20:42
Kadirov'un muhaliflerinin ve siyasi rakiplerinin Türkiye'den Avusturya'ya dek her yerde öldürülmesi göz ardı edilemeyecek bir durum

Radikal – Los Angeles Times

Çeçen lider Ramzan Kadirov’un bir düzineden fazla muhalifiyle siyasi rakibinin ölümünde ve ortadan kaybolmasında rahatsız edici bir süreklilik söz konusu. Kurbanlar, insan hakları eylemcilerinden eski savaş ağalarına kadar çeşitlilik gösteriyor ve Kremlin destekli lidere meydan okumaktan başka pek az ortak noktaları var. Grozni’nin yanı sıra Moskova, Viyana ve İstanbul’da öldürüldüler veya kaçırıldılar. Bazı vakaları Kadirov’la bağlantılı kılan ikinci derecede kanıtlar var, diğer vakalardaysa kanıt yok, şüphe var. Herkes gibi Kadirov da suçu kanıtlanana dek suçsuz sayılmalı fakat kendisi dokunulmazlığı hak etmiyor. Moskova Çeçenya’daki adamı hakkındaki iddaları soruşturmalı.

Son iddialar, Ömer İsrailov’un öldürülmesi hakkında bir yıl süren soruşturmasının sonuçlarını açıklayan Avusturya başsavcısının ofisinden geldi; İsmailov, Avusturya’ya sığınma başvurusunda bulunmadan önce Kadirov’un korumalığını yapmış eski bir Çeçen isyancıydı. Başsavcı, peşine düşenlerden kaçmaya çalışırken öldürülen İsrailov’un kaçırılması emrini Kadirov’un verdiğini belirtiyor.

İsrailov AİHM’de Kadirov’u cinayet, adam kaçırma ve işkence suçlarına katılmakla suçlayan bir dava açmış ve iddiaya göre davayı geri çekmesi için uyarılmıştı. Üç Çeçen zanlı Viyana’da gözaltına alındı ve bir dördüncüsü, zanlılarla suç mahalli ve Kadirov arasındaki bağlantıya dair bir dizi ipucu bırakarak Moskova’ya kaçtı.

İsrailov’un öldürülmesinden altı hafta sonra, bir diğer Kadirov muhalifi Dubai’de öldürüldü. Sulim B. Yamadayev’in erkek kardeşi Ruslan da 2008’de Moskova’da, üç diğer eski isyancı da Türkiye’de öldürüldü. Bunlar ve başka vakalarla, Grozni’deki evinin yakınında kaçırılan insan hakları eylemcisi Natalia Estemirova’nın öldürülmesi arasında katlanılamaz bir benzerlik var. İddiaya göre Kadirov Estemirova’yı, hükümeti tarafından işlenen siyasi cinayetleri, yapılan işkenceyi ve insan hakları ihlallerini belgelemesi nedeniyle tehdit etmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, Rusya’nın Estemirova cinayeti soruşturması tanıkların işbirliği yapmak istememesi nedeniyle yavaşladı. Göz ardı edilemeyecek kadar çok vaka söz konusu. Moskova bir ucu Kadirov’a işaret eden vakaları ciddi ciddi soruşturup çözmeli.

(Başyazı, 3 Mayıs 2010)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C