Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’da İslâmi kitaplar yakılıyor
18 Mayıs 2010 / 19:16
Milli Gazete – 19 Şubat 1985

Mısır hükümetinin yakacağı kitaplar arasında Seyyid Kutub, Muhammed Kutub ve Mevdudi'nin eserleri bulunuyor.

Dış Haberler Servisi

Mısır hükümeti, çağdaş İslâm dü­şünürlerinin kitaplarından oluşan yaklaşık iki milyon kitabın yakıl­masını kararlaştırdı. Kahire'de ya­yınlanan El-Vefd gazetesinin habe­rine göre, Ulusal Güvenlik Daire'sinin kararıyla Seyyid Kutub, Mu­hammed Kutub, Mevdudi, Said Havva, Muhammed Gzali, Muhibuddin Hatib, Muhammed El-Bahi, gibi dünyaca tanınmış yazarların ki­tapları, El Cihad ve diğer lslami ör­gütlere mensup kişilerin evlerinde bulunmuşlardı.

Vefd gazetesinin yayınladığı ha­berin hükümet tarafından yalanlanmayışı üzerine şaşkınlığını dile getiren Avrupa İslâm Konseyi Genel Sekreteri Salim Azzam, Hüsnü Mübarek Rejiminin 13. Asır Hulagu Han’ın Bağdat kütüphanelerini yak­ma ve tahrip etme hareketini can­landırmaya çalışmakla suçladı. Sa­lim Azzam, haberi okuyunca dehşe­te kapıldığını bildirdi ve "kendisi­nin demokratik, Müslüman ve Arap olduğunu iddia eden bir hükümetin böyle bir karara varışı inanılmaz bir şey. Bu kitaplar 20. yüzyıl müslüman düşünürlerin çalışmalarından oluşuyor. Tüm dünya çapında müslümanların kaynak kitapları arasın­da yer alıyor. Ayrıca bu kitapların bir kısmı Batı üniversitelerinde cid­di doktora tezlerine konu olmuş­tur. Mısır yönetimi bu kitapları yak­makla İslâm aydınlığını söndürebileceğini mi sanmaktadır" dedi.

 

İslâmi uyanışın bu taktiklerle sönmeyeceğine dikkati çeken Salim Azzam, Mısır hükümetinin bu kitap­ları yakması halinde tarihe zorba­lar listesinde yer alanlar arasında geçeceğini, ilmi yok etmek isteyen­lerin kendi imhalarını hazırlamış olduklarını söyledi.

Mısır hükümetinin yakacağı ki­taplar arasında, Seyyid Kutub'un Fi-Zil âl el Kur'an (Kur'an'ın Göl­gesinde); Marakatunü meal Yahud (Siyonizmle mücadelemiz); Muham­med Kutub'un Caniliyyetul Karnil Işrin (Yirminci Asrın Cahiliyeti); Mevdudi'nin, Mastalahat el Erbaa Fi Kur'an (Kur'an'a göre Dört Terim) gibi kitaplar yer alıyor.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
sabri ünal
30 Temmuz 2010 Cuma 19:17
küfür yasak ama
küfür yasak ama içimden küfürden başka ne geçiyor ki...

bari allah lafzı geçtiği için tüm kuranları yaksınlar... allahın evi diye kabeyi yıksınlar... allah adı anılıyor diye yeryüzünde mescid bırakmasınlar...

ez cümle, allah belalarını kendi ellerinden versin...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C