Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan'da Düşen Uçak Aranıyor
18 Mayıs 2010 / 18:09
İçinde 2'si Türk 44 kişi bulunan yolcu uçağının enkazına henüz ulaşılamadı. Arama çalışmalarına Türk askeri helikopterleri de katılıyor.

TRT

Afganistan’da dün (17.05.2010) iç hat seferi yaparken düşen uçağın enkazını arama çalışmaları devam ediyor. İçinde 2’si Türk 44 kişinin bulunduğu uçağı arama çalışmalarına Türk askeri helikopterleri de katılıyor.

Yerel bir havayolu şirketine ait yolcu uçağı dün, Kunduz-Kabil seferini yaparken, Kabil’in 85 kilometre kuzeyindeki Salang geçidinde düştü.

Afgan hükûmeti ve NATO kuvvetleri tarafından yürütülen arama çalışmaları, yoğun sis ve karanlık yüzünden sonuç vermedi.

Havadan arama çalışmalarına sabah saatlerinde yeniden başlandı. Sivil ekipler de arama çalışmalarını sürdürüyor. Uçaktaki yolcuların yakınları da arama çalışmalarına katılıyor.

Türk Helikopterleri de Kaza Bölgesinde
Bu arada Kabil Bölge Komutanlığı’na bağlı Türk askeri helikopterleri ve Olay Yeri İnceleme Timi de bölgeye gitti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kazanın üzüntü verdiği belirtilerek, "elverişsiz hava koşullarına rağmen Kabil Bölge Komutanlığına bağlı askeri helikopterlerimiz ve Olay Yeri İnceleme Timimiz bölgeye intikal etmiştir. Kurtarma faaliyetlerine ayrıca, uçağın sinyalinin saptanması çalışmalarıyla katkıda bulunulmaktadır. Konu Kabil Büyükelçiliğimiz tarafından da yakından izlenmektedir" denildi.

Açıklamada, "Çetin doğa koşulları sebebiyle arama-kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğü bölgede, kazazedelerin kurtarılması ümidimizi koruyoruz. Bu vesileyle, uçakta bulunan yolcuların yakınlarına sabır diliyoruz" ifadesine yer verildi.

Uçakta 44 Kişi Vardı
Afganistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, uçakta 6 mürettebat ile 6’sı yabancı 38 yolcu olduğu bildirildi.

Düşen uçakta bulunan Türk yolcuların, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ile vakıf gönüllüsü Bahattin Yıldız olduğu açıklandı.

Havayolu şirketi, Rus yapımı Antonov 24 tipi uçağa 3 ay önce bakım yapıldığını duyurdu. Uçağın düşüş sebebiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C