Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HSYK: 'Devletin temeli çöker'
25 Mart 2010 / 20:14
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek, anayasa değişikliği taslağının bu şekliyle geçmesi halinde devletin temelinin çökeceğini iddia etti.

Dün kurul üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Özbek, HSYK'nın yapısıyla ilgili düzenlemenin Anayasa'nın temel felsefesine ve cumhuriyetin niteliklerini belirleyen 2. maddesine aykırılık oluşturacağını öne sürdü. "Taslak bu şekilde geçerse Türkiye'yi neler bekliyor?" sorusu karşısında şöyle konuştu: "Kuvvetler ayrılığı ilkesi zedelenecektir. Eğer böyle geçerse ortadireğin yıkılması demektir. Süreç diğer kuvvetleri denetleyen yargı aleyhine işliyorsa devletin temelinin, çatısının çökmesi demektir."

Özbek, en fazla 'statükoyu korumak istiyorlar' eleştirisine incindiklerini söyledi. "Atananlar ve seçilenler diyorlar. Kesinlikle hakim ve savcı atanan kişi değildir. Hakim ve savcı seçilerek buraya gelir. Bizi bakanlar kurulu atamadı." görüşünü dile getirdi.

Anayasa paketiyle ilgili kendi değişiklik önerilerini de sıralayan Özbek, yüksek yargıdan seçilecek üye sayısının artırılmasını, hakimlik mesleğinden olmayanların üye seçilmemesini, adalet bakanı ve müsteşarın kuruldan çıkarılmasını istedi. Özbek, kurulun disipline ilişkin bütün kararlarına karşı yargı yolu açılmasına da destek verdi. ANKARA

ZAMAN

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C