Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’den 24 Kişiye Tutuklama
18 Mayıs 2010 / 17:58
BM Raporu: “İsrail Ordusu Bir Hafta İçinde 137 Baskında 24 Kişiyi Tutukladı”

Filistin Enformasyon Merkezi

 

Birleşmiş Milletler İşgal Altında Bulunan Filistin Topraklarındaki İnsani Yardım Koordine Bürosu, işgal altındaki Filistin topraklarında meydana gelen insan hakları ihlalleriyle ilgili haftalık raporunu yayınladı. 5-11 Mayıs tarihleri arasını kapsayan raporda işgal askerleriyle gaspçı Yahudi yerleşimcilerin Kudüs ve Batı Yaka’da onlarca insan hakları ihlalinde bulunduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca şu bilgiler verildi: “Söz konusu tarihler arasında Siyonist vekillerin ziyaretleri nedeniyle Doğu Kudüs’teki Silvan mahallesinde gerginlik doruk noktaya ulaştı. İşgal güçleriyle gaspçı Yahudi yerleşimcilerin bölgeye girmesiyle başlayan gerginlik çatışmaya dönüştü. İşgal askerleriyle gaspçılara taş atan Filistinlilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı bombalarla karşılık veren işgal güçleri birkaç Filistinli genci tutukladılar.”

İşgal güçlerinin yaptığı baskın ve tutuklamalardan da söz eden rapor şu ifadelerle devam etti: “Geçen süre içinde bölgeye 137 baskın ve operasyon yapan işgal askerleri bu süre içinde 24 Filistinli vatandaşı tutuklayıp 14 Filistinliyi de yaraladılar. Aynı süre içinde Filistinlilere 5 kez saldıran Yahudi yerleşimciler de birkaç Filistinliyi yaraladı, Filistinlilere ait mallara ve araçlara da zarar verdiler.”

Siyonist işgal yönetiminin geçen hafta bir Filistinli vatandaşı daha Gazze’ye sürgün ettiğini belirten BM raporu, uzun aradan sonra işgal uçaklarının tüneller bölgesini bombaladıklarını ve bombalamada can kaybının olmadığını da belirtti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C