Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'ABD de Hürriyet Gazetesi gibi...'
07 Aralık 2017 / 15:45
Her seçim öncesi “Acaba Erdoğan gider mi?” diye heyecana kapılıyor, gitmediğini görünce Erdoğan’la geçinmek zorunda olduğunu fark edip ilişkiye yeniden başlıyor...
 
Oray Eğin, Türkiye ve ABD arasında yaşananları ve karşılıklı söylemleri teker teker ele alarak bunlara göre 2019'da sonucun ne olacağını tahmin etti! Eğin, 2019 sonrası ABD ile ilişkilerin kolayca düzeleceğinin altını çizdi. 
 
"Tek bir ABD olmadığı"nı vurgulayan Eğin'e göre "2019 tamamdır".
 
Oray Eğin'in Habertürk'teki yazısının işte o bölümü:
 
- ERDOĞAN’ın bu sefer yenileceğini, ABD’nin dava operasyonuyla sonunun geleceğini düşünenler yanılacak. Heyecanla ilk günlerde davaya umut bağlayan kimi gazetecilerin son zamanlardaki temkinli yazılarından da bunu anlamak mümkün.
 
- ABD’ye kafa tutan, ilişkileri koparan bir siyasetçi Türkiye’de var olabilir mi? Amerikan yönetimi kimi ülkeler üzerinde siyaseti tasarlamaya girişebilir, kimi ülkelerde de geçmişte olduğu gibi darbeyle rejimi değiştirmeye çalışabilir kuşkusuz. Engelleyemeyecekleri tek şey halkın desteği. Seçmen oy verdiği sürece dış güçlerin girişimi de sınırlı olacaktır.
 
- ABD’nin Türk siyasetine etkisi sağ ve sol kesimin üzerinde uzlaştığı bir abartı. Tek bir ABD olmadığı gibi, ABD’deki kurumlar arasında da farklı ülkelerle ilgili kimi zaman birbiriyle çelişen hesaplar olabiliyor. ABD derken kimi kastediyoruz: Beyaz Saray mı, CIA mı, Dışişleri mi?
 
- New York’ta süren davanın algısında ve işleyişinde fazlasıyla Türkiye’nin içişlerine müdahale edilir görüntü verilmesi Türk seçmeninde ters tepecektir. Nitekim Erdoğan’ın bu davayı bir darbeye benzeten açıklamalarının toplumda bir karşılığı var.
 
- Darbe girişiminden sonra “dış mihrakların” Türkiye’yi yıkma girişimi de seçim malzemesine dönüşmez mi? Buna muhalefetin umudunu yurtdışında sürülen bir davaya bağlamasını ekleyin bir de. Ülkeye sahip çıkma, bağımsızlık ve milli beraberlik vurgusu her zaman oy alacaktır.
 
- 2019 seçimlerine CHP’nin hâlâ Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde gireceğini, kendisi aday olmasa da stratejinin ve adayın onun tarafından belirleneceğini düşünürsek... Sicil ve geçmiş tecrübe Erdoğan’ın önünde pek bir engel olacağı düşüncesini uyandırmıyor.
 
- Diplomasi ülkelerin karşılıklı çıkarları üzerinden ilerliyor. ABD’yle bozulan ilişkiler de 2019’dan sonra kolaylıkla düzelecek. ABD de biraz Hürriyet Gazetesi gibi. Her seçim öncesi “Acaba Erdoğan gider mi?” diye heyecana kapılıyor, gitmediğini görünce Erdoğan’la geçinmek zorunda olduğunu fark edip ilişkiye yeniden başlıyor. Seçimden sonra da kriz çözülür.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C