Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
4 ülke arasında önemli mutabakat
07 Aralık 2017 / 11:05
Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya doğalgaz mutabakat zaptı imzaladı
EastMed Boru Hattı ile ilgili olarak Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasında bir işbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Dört ülke "Sınır Ötesi Anlaşmasının" 2018 yılı içinde imzalanmasını hedefliyor.
 
Mutabakat Zaptı Rum Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, Yunanistan Enerji ve Çevre Bakanı Giorgos Stathakis, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ve İtalya’yı temsil eden İtalya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Andrea Cavallari tarafından imzalandı. Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürü Yardımcısı Christofer Johns da imza töreninden hazır bulundu.
 
Mutabakat Zaptı imza töreni Lefkoşa’daki Filoxenia Konferans Salonunda yer alan Dörtlü Bakanlar Görüşmesi sonrası gerçekleştirildi.
 
İmza töreninden hemen sonra üç bakan ve Büyükelçi tarafından yapılan ortak açıklamada, imzalanan Mutabakat Zaptı ve salı günü gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin “büyümenin güçlendirilmesi ve yaşayabilir ve stratejik bir seçim olarak ve doğal gaz üreten ülkeler ve AB için özel bir ilgi altyapısı oluşturan EastMed Boru Hattı çalışmalarının gerçekleştirilmesi yönündeki işbirliği hedefimizi bir kez daha teyit etmektedir” denildi.
 
Söz konusu çalışmanın, Doğu Akdeniz’den (doğal gaz) başka bir koridor unsuru olarak, İsrail ve Güney Kıbrıs’tan Yunanistan, İtalya ve başka Avrupa pazarlarına doğru, doğrudan, uzun vadeli bir ihracat yolunu güvence altına alacağı, böylece AB’nin enerji güvenliğinin güçleneceği ve doğal gaz üreticileri arasında rekabet sağlamasına yardımcı olacağı belirtildi.
 
Dört taraf da ortak açıklamada, mutabakatta, “gerekli çalışmaları, ruhsatları, boru hattının inşasını ve çalışmasını kolaylaştırılması yönünde işbirliği isteklerini dile getirdiklerini” ifade ettiler.
 
Bu amaçla, 3 Nisan 2017 tarihinde Tel Aviv’de yer alan bakanlar toplantısında kurulmasına karar verilen ve dört ülke enerji bakanlıkları genel müdürleri tarafından oluşturulan teknik komitelerin görüşmeler gerçekleştirmeye devam etmeleri; Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasında “Sınır Ötesi Anlaşmasının” 2018 yılından imzalanması konusunda anlaştıkları belirtiliyor.
 
Kıbrıs Postası
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C