Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Farklı Bakış'ta Medeniyet incelendi
05 Aralık 2017 / 20:40
Prof.Dr. İhsan Toker, Prof.Dr. Mehmet Vural ve Doç.Dr. Murat Demirkol 'Medeniyet' kavramını tartıştı...
Diyanet Tv'de yayınlanan Farklı Bakış programının geçtiğimiz hafta yayınlanan 77. bölümünün konusu 'Medeniyet Klasiklerimiz' idi.
 
Zahide Ülkü Bakiler'in sunumu ile gerçekleştirilen programda;
 
Medeniyet kavramı temelinden başlayarak insana yüklenen sorumluluklar ve medeniyetin teşekkül süreci; Dinin, medeniyetler kurucu rolü; Kur'an'daki medeniyet vurguları; Medeniyeti oluşturan kurucu metin ve Peygamberlerin rolü; Medeniyete şekil veren metinler, klasikler; Klasik kavramının tarihsel ve sanatsal zamanları; İbni Haldun'un medeniyet klasikleri arasındaki yeri; İbni Haldun'un toplum inşası; İslam klasiklerinin temel özellikleri; İslam medeniyet klasiklerine örnekler; Medeniyet klasiklerinde değerler; Medeniyetin devamlılığında klasik eserlerin önemi; Medeniyet klasikleri, nasıl bir ortamın ürünleridir; Medeniyet dili ve bunun muhafazası; Bugün herhangi bir klasik eserimiz var mı, ana başlıkları tartışıldı.
 
Bir saat 26 dakika süren programın bu hafta konukları Prof.Dr. İhsan TOKER (Ankara Üniv. İlahiyat Fak. Din Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi), Prof.Dr. Mehmet VURAL (Yıldırım Beyazıt Üniv. İnsan ve Toplum Bilimleri Fak. Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi ile Doç.Dr. Murat DEMİRKOL (Yıldırım Beyazıt Üniv. İslami İlimler Fak. İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi).
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C