Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fabrika ayarlarına dönülebilir mi?
05 Aralık 2017 / 13:38
Sıklıkla “Ak Parti fabrika ayarlarına geri dönsün” çağrıları yapıldı, yapılıyor… 2002’deki kuruluş ayarlarına geri dönsün, gibi cümlelerle birlikte.
"Ak Parti fabrika ayarlarına dönsün mü?" sorusunu yönelten ve yazısında bunun cevabını arayan kişi Yeni Şafak yazarlarından Hasan Öztürk. Soruyu gerçekçi ve çözüm odaklı bulmuyor Öztürk.
 
Gerçekçi bir soru değil, çözüm odaklı da değil
 
Hasan Öztürk, "15 yıllık bütün hafıza sıfırlansın. Onca birikim terk edilsin. Sonra 'yeniden başlayalım' diyenler var. Oysa tıpkı akıllı telefon örneğinde olduğu gibi. Tıpkı o telefondaki birçok uygulama gibi, Ak Parti’nin de bir rehberi, bir hafızası var ve onca yaşananlardan sonra oluşan nice refleksleri, uygulamaları var. O yüzden, 'Fabrika ayarlarına geri dönülsün' cümlesi, çok masum görünmekle birlikte hiç de gerçekçi değil. Hiç de 'çözüm odaklı' düşüncenin ürettiği bir argüman değil." diye yazdı.
 
Tıkanmanın nedeni körlük, şımarıklık, yorgunluk
 
'Ak Parti’nin tıkandığı yerler belli' diyen Öztürk'e göre "İktidar yorgunluğu, körlüğü ve şımarıklığı bunların başında geliyor. Yerelden, genele kadar. İktidarın vakarını taşıyamayan bazılarının şımarıklığı, yorgunluğu ve körleşmesi Ak Parti’nin 2019 seçimleri öncesi çözmesi gereken ana sorunlar."
 
Ancak Öztürk'e göre Ak Parti’nin şöyle bir sorunu daha var; o da bünyeye bulaşan ve iyi huylu sanılan kötü virüslerin varlığı ve bunların komplike oluşu. Bu virüsleri, üçe ayıran yazara göre, bir kısmı “devlet”in sürekliliğinden gelen, bir kısmı konjonktürel olarak gelişen ve bir kısmı da dışarıdan enjekte edilen virüsler...
 
Öztürk'ün son sözü, "Ak Parti’nin fabrika ayarından çok, dışarıdan bulaştırılan virüsleri temizlemesi gerekiyor sanırım."
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C