Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye petrolü yağmalanıyor
05 Aralık 2017 / 13:10
ABD ve PKK ittifakı Haseke-Rimelan ilçesine bağlı 4. Süveydiyye pompalama merkezinden kaçak hat çekerek kaçırdığı 10 milyon dolar tutarında 17 bin varil petrolün gelirini PKK terör örgütü ile bölüşüyor.
 
ABD ve PKK ittifakı Haseke-Rimelan ilçesine bağlı 4. Süveydiyye pompalama merkezinden Irak’ın Ayn Zala bölgesine ki Aniko pompalama noktasına günlük en az 17 bin varil petrol kaçırıyor.
 
Yeni Şafak'ın haberine göre korsan hattan ayda 10 milyon dolarlık petrol kaçıran ABD-PKK ortaklığı korsan kazancı da aralarında paylaşıyor. Kobani olayları bahanesi ile Suriye’ye giren ABD güçleri Rimelan’ı ilk üs bölgesi olarak seçti. 2014 yılı Ekim-Kasım döneminde başlayan kaçak sevkiyat DEAŞ ve Esed rejiminin yardımları ile devam etti. Peşmerge bölgesinde biriken kaçak petrol Erbil merkezli batılı şirketler aracılığı ile yurt dışına çıkarıldı.
 
Rimelan-Ayn Zela petrol hattı Irak Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından 1991'de uygulanan ambargoyu delme amaçlı inşaa edildi. Saddam Hüseyin ve Hafız Esed arasında yapılan gizli anlaşma ile Irak’tan Suriye’ye petrol sevk eden hat daha sonraki süreçte gerçekleşen ABD bombardımanlarında büyük oranda tahrip oldu. DEAŞ bahanesi ile 20014’te sahaya giren ABD, Irak-Suriye arasında ki bu güzergahı onararak yeniden hayata geçirdi. ABD ve PKK ortaklığı ile açılan hattan kaçırılan petrol varil başına yüzde 60 indirimli satıldı. İlk faaliyete başladığı günden itibaren ABD ile PKK bu korsan yolla 500 milyon dolardan fazla gelir elde etti.
 
Saddam Hüseyin’in ambargo döneminde petrol aktarımı için inşaa ettiği sır hat 10 kilometre uzunluğa sahip. Sır hat 10 inç genişliğe sahip. PKK-ABD-Esed ve DEAŞ ortaklığı ile 4 yıldır petrol kaçırılan Riimeylan-Ayn Zala hattı halen aktif durumda. Suriye petrollerinin yağmalanması yanında ABD’nin terör örgütleri ile girdiği karanlık ilişki sarmalı açısından da bu faaliyetin uluslarası suç kapsamında yer aldığı bildiriliyor.
 
Kaçak hattı Suriye ve Irak’ta koruma görevi PKK’ya verildi. Haseke’den başlayıp Sincar üzerinden Kerkük’e kaçırılan ve orada batılı petrol şirketlerine teslim edilen petrolün korunmasında 150’den fazla PKK’lı terörist görev yaptı.
 
El Muhaberat bağlantılı Suriyeli iş adamı Hüsam Katırcı ABD ile ortak kaçırılan petrol konusunda bu ticaretin 3 yıldır devam ettiğini itiraf etti. Esed rejimine bildirilenden daha fazla miktarın ABD tarafından Suriye’den çıkarıldığını söyleyen Katırcı, petrol tankerleri karadan ve korsan hat aracılığı ile Suriye’den kaçırılan petrolün 3 yılda 5 milyar doları aştığını söyledi. Eski PYD sözcüsü Talel Silo da yaptığı açıklamalarda aynı bilgileri teyid etti.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C