Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'nin Kudüs planına tepkiler
05 Aralık 2017 / 12:49
ABD'nin Kudüs'le ilgili planına AB ve Türkiye'den de tepki var.
 
Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ABD tarafından tanınacağı yönünde sinyallerin gelmesi ile birlikte Filistin'den gelen "savaş ilanı" anlamına gelir açıklamasının ardından AB ve Türkiye de sert tepki gösterdi.
 
ABD Kongresi tarafından 1995'te kabul edilen "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin" yasa bugüne değin diğer Başkanlar tarafından ertelenmiş, son 6 aylık askıda tutulma süresi de gelecek hafta doluyor. Şu anki Başkan Donald Trump, Başkanlık kampanyası döneminde bu yasayı geçireği sözünü vermişti. 
 
Amerikan medyası tarafından bu yasanın süresinin uzatılmayacağı ve yürürlüğe konacağı yönünde haberler çıkmaya başladı. Bunun üzerine dünyadan tepkiler de yükselmeye başladı.
 
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Komitesi Üyesi Zekeriya el-Ağa, ABD'nin bu yönde alacağı bir kararın "savaş ilanı" anlamına geleceğini belirtirken Avrupa Birliği ve Türkiye de ciddi uyarılarda bulundu.
 
Avrupa Birliği bunun ciddi sonuçları olacağını duyururken Türkiye ise Kudüs'ün müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu ve İsrail ile ilişkilerin kopabileceği uyarısında bulundu.
 
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini "AB, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor" açıklamasında bulundu.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün yaptığı konuşmasında "ABD'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimleri olduğuna yönelik haberleri üzüntüyle izledik. Sayın Trump, Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir" dedi.
 
Erdoğan, "DEAŞ ile işi bitirdi bu mu kaldı? Şu anda Netanyahu İsrail’de iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Ve biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika’daki bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız." dedi.
 
Bu arada Arap Birliği de Filistin'in talebi üzerine Kudüs konulu bir toplantı düzenleyecek.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C