Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cömert ABD 15 bin dolar teklif etti!
05 Aralık 2017 / 09:20
ABD, hava saldırısında ailesini yok ettiği Iraklıya 15 bin dolar teklif etti
Musul’a iki yıl önceki hava harekâtında eşi, kızı, kardeşi ve yeğenini kaybeden Besim Razzo, ABD’nin kendisine 15 bin dolar ödemeyi teklif ettiğini belirtip ''Bu saçmalığı tabii ki reddettim'' dedi. Razzo "Evimi yanlışlıkla vurduklarını kabul ettiler, ama görüntülerini ortadan kaybettiler veya sildiler'' bilgisini verdi.
 
ABD'de Michigan eyaletinde mühendislik eğitimi alıp uzun yıllar kalan, kendi ülkesi Irak'a döndüğünde ise Amerikan jetlerinin hedefi olan Besim Razzo (56), evini bombalayıp tüm ailesini öldürenlerin peşine düştü. 20 Eylül 2015'te Musul'da büyük bir gürültüyle gözlerini açtığında evin çatısı yerine yıldızları gören Razzo, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırısında eşini, kızını, yan evde yaşayan kardeşi ve yeğenini kaybetti. Ağır yaralı kurtulup Türkiye'de tedavi gördü ve hikayesini tüm dünyayla paylaştı. Bu sayede geçen ay New York Times gazetesi, Irak'ta Amerikan hava saldırılarında ölen sivillerin resmen açıklanandan 31 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkaran bir haber yayımladı.
 
'TAZMİNAT DEĞİL, ÖDEME'
 
Gazete Habertürk'ten Nalan Koçak'a konuşan Razzo, gazetecilerin bastırması üzerine ağustosta bir iç soruşturma başlatıldığını öğrendiklerini, bunun üzerine Erbil'deki Amerikan üssüne gittiğini belirtip şunları anlattı: "Orada Amerikalı bir avukatla görüştük, üzgün olduklarını söyledi. Bana bir ödeme yapmak istediklerini söylediler, tazminat ifadesini bile kullanmadılar. Ve 15 bin dolar önerdiler. Eşimin ve kızımın ölümü karşılığında bu parayı vermek istediler. Tabii ki reddettim, 'Bu saçmalık' dedim. 15 dakika kaldım kalmadım, hemen üssü terk ettim. Ve onlardan bir daha haber almadım."
 
 
 
'IŞİD ÜSSÜ VURULDU DİYE VİDEOSUNU YAYIMLADILAR'
 
Koalisyonun evinine düzenlenen saldırının görüntülerini internete "DEAŞ üssü vuruldu" başlığıyla koyduğunun hatırlatılması ve ''Videoyu ne zaman fark ettiniz'' sorusu üzerine Razzo, ''ABD'de
kuzenlerimde n biri gördü. Ben izleyemedim. Hikâyem ortaya çıkınca videoyu Youtube'dan kaldırdılar'' diyerek acı acı güldü.
 
 
'SONRA GÖRÜNTÜLERİ SİLDİLER'
 
Başlattıldığı iddia edilen soruşturmanın öylece kapandığını belirten Iraklı mühendis, başka IHA görüntüleri de olduğunu, onların da ortadan kaybolduğunu, Katar'daki üssün de görüntüler için "Silinmiş" dediğini aktardı.
 
ABD: EVİNİZİ VURMA NEDENİMİZ YANLIŞ İSTİHBARAT
 
''Üste görüştüğüm avukattan evimi yanlışlıkla vurduklarını kabul ettikleri resmi bir belge istedim. Onu da vermediler. Sadece "İstihbarat yanlışmış" dediler'' diye devam eden Razzo, ''Dava açmayı düşünüyor musunuz'' sorusunu ''Evet. Hikâyem Amerikan basınında yayımlandıktan sonra bir hukuk firması benimle iletişime geçti. Yardımcı olacaklar'' diye yanıtladı. Türkiye'den vatandaşlık ya da oturma izni almak istediğini belirtti.
 
Sputniknews
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C