Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beytül Makdis Sempozyumu
04 Aralık 2017 / 12:18
İşgalinin 100'üncü yılında Filistin'de gerçekleşen olaylar tarihi derinliği ile "Beytü'l Makdis'te Batı Sömürgeciliği: "Tampon Devlet" sempozyumunda geniş bir şekilde ele alınacak.
 
Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı’nın koordinatörlüğünde, yurtiçi ve yurtdışından birçok kurum ve kuruluşun da ortaklığıyla Uluslararası Beytülmakdis Akademik Sempozyumu’nun 17’ncisi 10-11 Aralık 2017'de İstanbul’da düzenlenecek.
 
Sempozyum
 
2017 yılı; 31 Ekim 1917’de İngiltere hükümeti tarafından onaylanan Balfour Deklarasyonu üzerinden 100 sene, Osmanlı Devleti’nin çöküşü ve Beytülmakdis topraklarının sömürgeci devletler tarafından işgali (8 Aralık 1917) üzerinden 100 sene ve Mescid-i Aksa’nın da içinde bulunduğu “Doğu Kudüs” olarak bilinen toprakların Siyonistler tarafından işgali (5 Haziran 1967) üzerinden 50 sene geçmesi nedeniyle önemli bir yıldır. Bu yıldönümleri sebebiyle, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı’nın koordinatörlüğünde, yurtiçi ve yurtdışından birçok kurum ve kuruluşun da ortaklığıyla Uluslararası Beytülmakdis Akademik Sempozyumu’nun 17’ncisi Aralık 2017'de İstanbul’da düzenlenecektir. Sempozyum, emperyalist güçlerin Filistin bölgesine dair emelleri ve “Ortadoğu”da Batı çıkarlarını koruyacak bir “tampon devlet”in kurulması fikri etrafında gerçekleşecektir.
 
Bölgede bir “Yahudi Devleti”nin varlığı, sömürgeci devletlerin çıkarlarına hizmet etmiş ve bu durum daha sonraki dönemde Siyonist hareketin kendini meşrulaştırmak için kullanacağı bir araç haline gelmiştir. İlk olarak 1840’ta, yani Siyonizm’in resmi olarak kuruluşundan yarım asır önce, İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Palmerston tarafından ortaya atılmış olan bu fikir, Filistin topraklarında Britanya İmparatorluğu çıkarlarına hizmet eden işgalci Yahudi devletinin kurulmasını öngörmektedir. 1907’de gerçekleştirilen Emperyalist Kongresi (Henry Campbell-Bannerman Kongresi) aynı hedef doğrultusunda “Süveyş kanalı yakınlarında Eski Dünya’yı Avrupa ile birleştirecek yabancı bir insan koridoru oluşturmak, bölge halkına düşman ancak Avrupa’ya ve çıkarlarına dost bir gücü aynı yerde ikame etmek” üzerinde ısrarla durmuştur. İngiltere; Siyonistlere, Araplara ve kendi müttefiklerine çelişkili vaadlerde bulunmuş, en nihayetinde 1917 yılı itibariyle Filistin’i bütünüyle işgal etmiştir. İngiltere’nin bölgeyi Siyonistlere teslip edip asker kuvvetlerini çekmesi sonucu otuz sene süren İngiliz işgali sona ermiştir. 
 
48979-1-008.jpg
 
Tarihî, siyasî, fikrî, sosyolojik, ekonomik ve geleceğe yönelik konularda Türkçe, Arapça ve İngilizce tebliğlerin kabul edileceği sempozyumda; akademisyenler ve araştırmacılar aşağıdaki konular çerçevesinde ağırlanacaktır.
 
Sempozyumda ele alınacak konular:
 
 Emperyalist İngiliz Çıkarları ve Siyonist Emellerin Örtüşmesi
 İngiliz Siyaseti: Araplara ve Siyonistlere Verilen Çelişkili Vaadler
 Emperyalizm, Siyonizm ve Osmanlı Devleti
 Osmanlı Dönemi’nin Sonunda Yahudi Göçü
 Irkçılık ve Nekbe’in Başlangıcı (Ma’rifî, Siyasî ve Askerî Krizler)
 Osmanlı Dönemi’nde Beytülmakdis’e Yönelik Oryantalist Yaklaşımlar
 Batı’nın Beytülmakdis’te Gerçekleştirdiği Arkeolojik Kazılar: Filistin Araştırma Fonu
 Beytülmakdis’te (Kudüs-i Şerif Sancağı) Nüfus Sayımı ve Demografik Değişimler
 Sykes-Picot Anlaşması, Balfour Deklarasyonu ve Hüseyin-McMahon Yazışmaları
 Arap ve Siyonist Milliyetçiliği Emelleri
 İngiliz İşgali ve Osmanlı’nın Çöküşü
 İngiliz Mandası Altında “Tampon Devlet” Fikrinin İnşası ve Güçlenmesi: 1917-1947
 İngiliz Sömürgesine ve Siyonist Emellere Karşı Arapların Tepkisi
 Doğu İslam Bölgesi’nde bir “Tampon Devlet”in İnşasına Karşı Mücadele
 Bölgede bir “Tampon Devlet”in Kuruluşuna Yerel, Arap ve Müslüman Kesimin Tepkisi
 İslamcılar ve “Tampon Devlet”
 “Tampon Devlet” ve Bölgede Milliyetçi Arap Devletlerin Kurulması
 Arap Uyanışının İlk Dalgası: “Arap Baharı” ve “Tampon Devlet”
 “Tampon Devlet”in Geleceğine Dair Beklentiler
 
48979-016.jpg
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C