Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Mısır'la ilişkiler düzeltilmeli'
04 Aralık 2017 / 11:38
Türkiye'nin seçimle gelen Mursi yönetimine karşı darbe yapan General Sisi ile ilişkileri askıya almıştı.
Ortadoğu ve dünyada değişen stratejiler karşısında Türkiye'nin Mısır'a karşı tavrının değişmesi gerektiği artık son dönemde dillendirilmeye başlanmıştı. Bugün bu yönde bir yazı da hükümete yakın Yeni Şafak'ta yer aldı.
 
Gazete yazarlarından Zekeriya Kurşun Türkiye'nin "siyasi ahlak ve reelpolitik" çerçevesinde kriz yönetimimizi gözden geçirmeye ihtiyaç olduğunu ve aradan geçen zamanın olayları soğuttuğunu savunarak şöyle dedi:
 
"Seçimle gelen yönetimi devirerek iktidarı ele geçiren ve sonra kendisini cumhurbaşkanı seçtiren bir kişiye karşı Türkiye’nin aldığı tavır ahlâkîdir. Bunun tartışması bile yapılmamalıdır. Zaten ilişkilerin en düşük seviyeye indirilmesi de bu sebeptendir. Ancak siyaseten ahlâkî olan ile reelpolitk arasındaki ince çizgi iyi ayarlanamaz ise sonuçların beklenenden farklı bir noktaya doğru gitmesi kaçınılmazdır. Türkiye’nin Mısır ile ilişkilerinde yaşadığı da bu olsa gerektir. Aradan geçen zaman olayları soğutmuştur. Şimdi yaşanan felaket acılarda ortaklık oluşturmuşken, kriz yönetimimizi bir daha gözden geçirmemizde fayda vardır."
 
'Mısır'la yeni bir sayfaya ihtiyaç vardır' diyen Zekeriya Kurşun, şöyle devam etti:
 
"Özellikle son zamanlarda gelişen yeni bölgesel ittifakların Türkiye’ye cephe oluşturmaması için Türkiye-Mısır ilişkilerini yapılandırmanın hayati önemi bulunmaktadır. İlişkilerin en üst düzeyden başlaması şart değildir. Dışişleri bakanlığının Mısır’da yaşanan acıyı paylaşmak üzere üstlendiği inisiyatif geliştirilmelidir. İş adamlarının ve bağlı oldukları kuruluşlarının, medya sektörünün, STK vb. kuruluşların başlatacağı bir seferberlik ilişkileri hızlı bir şekilde rayına oturtacaktır. Artık tarih olmaya başlayan global egemenliklerin yerini bölgesel ilişki ve ittifaklar alacaktır. Dünyanın yeniden kurulma aşamasında Türkiye ve Mısır duygusallıktan sıyrılıp,  gelecekleri için birlikte hareket etmek zorundadırlar."
 
Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Yüksel kebap
04 Aralık 2017 Pazartesi 19:26
Devlet yönetimindesadece ahlaki olma şu anki dıruma göre sürfürülebili
Yemeyenin. malını yerlet diye bir atasözü var elin ya hıdisi düşmanlığı boralmış bizim mısır kızıyla işi ilerletmiş kıbrıs ve yunanda nikah şahidi olmaya aday
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C