Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrettin Karaman'ın Bitcoin hükmü
30 Kasım 2017 / 09:59
Bitcoin için Diyanet tarafından caiz değildir açıklamasının ardından Hayrettin Karaman da benzer yönde bir yazı yazdı. "Sanal para alıp satarak kazanç sağlamak caiz değildir" dedi.
 
Bitcoin fiyatlarının artışı ve medya tarafından çok gündeme getirilmesi, artık hayatın bir parçası imiş gibi algılanması ile birlikte İslami yönden caiz olup olmadığı da tartışılmaya başlandı. Kaynağının ve taraflarının belirsiz olması nedeniyle caiz görülmeyen Bitcoin hakkında Hayrettin Karaman da hüküm verdi.
 
Karaman, öncelikle Güngör Uras’ın yazılarından Bitcoin üzerine alıntılar yaptı. Uras özetle şöyle diyor:
 
"Bitpara ile yapılan işlemlerde işlemi kimin yaptığı ve kimle yaptığı belirsiz kalıyor. Bir cüzdandan bir başka cüzdan sahibine para yolladığında bütün işlemler şifrelenmiş dosyalar aracılığıyla yapıldığı için kimin kime para yolladığı belli olmuyor. Arz ve talebe göre bitpara kuru devamlı değişiyor. Açık anlatımı ile bitpara fiyatı altın fiyatından daha oynak. Spekülasyon sevenler bu sanal para sistemini yaşatıyor."
 
Karaman ayrıca, Bitcoin ve Blockchain teknolojilerinin uzmanlarından dünyaca ünlü yazar Chris Skinner’in açıklamasından da faydalanıyor. Skinner da özetle şöyle diyor: 
 
"Kimlik bilgilerinin gizliliği ve bir otoritenin denetimi altında bulunmaması yasa dışı işlemlere açık bir ortam da yaratabiliyor.”
 
Hayrettin Karaman, Uras ve Skinner'ın açıklamalarına dayanarak,
 
"Günümüz ekonomisinde para transferi yapmak için bankanın aracı olması gerekirken, bitcoin tüm aracıları ortadan kaldırıyor. Bir kullanıcıdan diğerine doğrudan sanal para transferi yapılabiliyor. Bu durum uyuşturucu ve silah ticareti yapanların da dikkatini çekmiş. Yapılan alışverişlerin vergilendirilmesi konusu ise devlet görevlileri için ayrı bir mesele. Takip eden/edebilecek herhangi merkezî bir kuruluş yok. Değeri tamamen kullanıcılar belirliyor. Tüm dünyanın finansal varlığına göre henüz çok küçük kaldığından büyük dalgalanmalar olabiliyor. Bu para hakkında hüküm açıklayabilmek için şimdilik bu kadar bilgi yeterlidir." diyor ve hükmünü şöyle açıklıyor:
 
"Devletlerin tekelinde ve kontrolünde olan çoğu karşılıksız paralar bile büyük haksız kazançlara ve kayıplara alet oluyor iken bu sanal paranın daha fazlasına alet olabileceği apaçık ortadadır. Döviz, altın ve benzerlerine para yatırıp fiyatları yükseldikçe satmak suretiyle para kazanmak fıkıh kurallarına göre caiz olsa da bir çeşit stokçuluk (kenz) olduğu, üretime katılmayan paranın topluma da faydası bulunmadığı için takva sahibi müslümanların tercih etmemeleri gereken bir kazanç yoludur. Sanal para alıp satarak para kazanmak ise yukarıda açıklanan özellikleri sebebiyle caiz değildir."
 
 
Diyanet tarafından Bitcoin için verilen hüküm ise şöyleydi:
 
"Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir."
 
Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
hüseyin alan
30 Kasım 2017 Perşembe 22:55
devletçiler
Hobbes'in "tanrı devlet" fikri yeryüzünde cari yaygınlık kazandı. Bu devlet tipi ilahlık ve rablik taslayan bir devlet.

Sadece bu devletin denetiminden bağımsız kalması dahi helal statüsüne girebilir.

Diyanetin ve ilahiyatçıların bu tarakta bezi olmadığı, her şeyi devletin denetimine ve iznine bağladı saydıkları için ciddiye alınmaz.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C