Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'nin ardından AB de başladı
14 Kasım 2017 / 16:29
Avrupa Birliği, Venezuela’ya yönelik ekonomik yaptırımları onayladı. Yaptırımlara silah ambargosu dahil.
 
ABD'nin Venezuela üzerindeki baskısı devam ederken şimdi buna AB'nin baskısı da eklendi. AB Dışişleri Bakanları, Brüksel’deki toplantıda geçen ay yapılan bölgesel seçimlerin ardından Venezuela’ya yönelik uygulayacakları yaptırımları açıkladılar.
 
Silah ambargosu, mal varlığı dondurma, seyahat kısıtlaması
 
Amerika'nın sesi internet sitesinin bildirdiğine göre, silah ambargosu, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun aldığı askeri malzemeleri ülkesindeki muhalefete baskı uygulamak üzere kullanmasını önlemek amacıyla getirildi.
 
Yaptırımlar ayrıca mal varlığı dondurulması için bir sistem kurulmasını ve Maduro’ya yakın bazı eski ve yeni devlet yetkililerine yönelik seyahat kısıtlamalarını da içeriyor.
 
İspanya uzun süredir Maduro’ya yakın çevrelere yönelik yaptırım uygulanması için baskı yapıyordu. Ancak AB, yaptırımlar ile hangi yetkililerin hedef alınacağı konusunda bölünmüş durumdaydı.
 
AB Bakanları Pazartesi günkü açıklamada güvenlik güçlerine, hükümetteki bakanlara ve insan hakları ihlalleriyle suçlanan kurumlara odaklanacaklarını açıkladı.
 
ABD yaptırımlara başlamıştı
 
Geçtiğimiz Perşembe günü Amerika, aralarında eski ve yeni Venezuelalı devlet yetkililerinin bulunduğu 10 kişiye haklarındaki yolsuzluk ve yetkiyi kötüye kullanma iddialarından dolayı ekonomik yaptırım uygulamaya başladığını açıklamıştı.
 
Venezuela muhalefete baskı uygulamak, muhalif siyasetçileri ve göstericileri hapse atmak, insan hakları ihlalleri ve demokratik düzeni tehlikeye düşürmekle suçlanıyor.
 
Venezuela’da muhalefet, 23 eyalette yapılan valilik seçimlerinin sonuçlarına itiraz etmişti. Kamuoyu yoklamaları, eyalet valiliği seçimlerinin yarıdan fazlasını muhalefetin kazanacağı tahmininde bulunmuştu. Ancak hükümetin kontrolündeki seçim komisyonu başkanı, 17 eyalette valilik seçimlerini iktidardaki Sosyalist Parti’nin kazandığını, muhalefetinse yalnızca beş eyaleti aldığını bildirmişti. Maduro hükümeti seçimlerde bağımsız seçim gözlemcilerine de izin vermemişti.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C