Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medyada kim ne yazdı?
14 Kasım 2017 / 14:40
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Kasım’daki Atatürk ve Cumhuriyet vurgusu medyada büyük rüzgar estirdi.
 
Erdoğan’ın açıklamalarının ardından medyada çok sayıda köşe yazarı, Ak Parti'nin Cumhuriyet ve Atatürk vurgusu üzerine yazılar kaleme alındı.
 
Aydınlık gazetesi o yazarları ve yazdıklarını böyle bir araya getirdi:
 
 
ABDULKADİR SELVİ / HÜRRİYET
Erdoğan yükselen dalgayı gördü, Atatürk’ü ön plana çıkarma gereği duydu. AK Parti’nin bir Atatürk sorunu olmadı. AK Parti’nin Atatürk’le bir sorunu olmadı. Ama AK Parti hiç bu kadar Atatürkçü olmamıştı.
 
MURAT YETKİN / HÜRRİYET
Erdoğan’ın Atatürk’ü övüp mirasına sahip çıktığını söylemesini destekliyorum ama bir de ihtiyat payı bırakmak istiyorum. Bu önemli hamle lafta kalmamalı ve Cumhuriyetin kazanımlarını, temellerini sulandıran bir propaganda kampanyasına dönüştürülmemeli.
 
AHMET HAKAN / HÜRRİYET
Pek yakında... “İsmet Paşa da iyi adamdı... CHP, İsmet Paşa’nın da yolundan saptı” demeye başlarlarsa... Asla şaşırmayacağım. Siyah ilkokul önlüğü giyerek, beyaz yaka takarak... “Andımız”ı okumaya başlarlarsa... Asla şaşırmayacağım. Bütün statlarda İzmir Marşı’nın söylenmesini zorunlu hale getirirlerse... Asla şaşırmayacağım.
 
RAUF TAMER / HÜRRİYET
Anıtkabir her yıl milyonlarca insanla dolup taşıyor. Bunlar aynı partiye oy verseler, o parti ihya olur. Demek ki Atatürk tek kesimin değil, bütün milletin Ata’sı. Müsaade edin de Atatürk, tek bir kesimin değil, milletin ortak değeri olsun.
 
MEHMET TEZKAN / MİLLİYET
‘Atatürk’e bir Fatiha’yı bile çok gördüler’ başlıklı yazım üzerine bir okurum twitter kanalıyla bildirdi. İzmit Yahya Katan Merkez Camisi imamı Cuma vaazında hem Atatürk’ü anmış hem de akşam namazından sonra Kuran okuyacağını duyurarak cemaati davet etmiş.. Helal olsun..
 
AHMET KEKEÇ / STAR
İnsanlar yalın ve tabii halleriyle, dünyalarını değiştirmeden, taşralı kabuğundan sıyrılmadan, sınıf atlamadan, kapağı zengin muhitlere atmadan Atatürkçü olamazlar mı? Bir CHP’li ya da İP’li Atatürkçü olabiliyor da, bir AK Parti’li niçin olamıyor? Kaldı ki, kimsenin Atatürkçü olduğu filan yok... Atatürk’le bir alıp veremediği de yok...
 
MEHMET METİNER / STAR
10 Kasım dolayısıyla Cumhurbaşkanı’mız Atatürk’ten bahsediyor, dört bir koldan saldırıya uğruyoruz... Gardrop Atatürkçüler de, Atatürk düşmanları da fena halde rahatsız olup şarlıyorlar... Her iki kesimin azgın sözcülerinin ortak vasfı; anlamadan karşı çıkmaları...
 
SAADET ORUÇ / STAR
Atatürkçü olduğunu iddia eden ancak kalkış noktalarını “Kemalizm” bile değil, “Kemalistçilik” olarak tanımlamanın yeterli olacağı bir güruh, 100 yıl öncesinin hesaplarını görmek isteyenlerin kuklası olmuş durumda.
 
HÜSEYİN GÜLERCE / STAR
Atatürk’ü bugünün tartışmalarında, arkasına sığınılacak bir korunak gibi görenler, Atatürk’e saygısızlık ediyorlar. Demokrasiye karşı yapılan her darbede, cuntacılar kendilerine Atatürk’ü bayrak yapmışlardır. Atatürk’ü, toplumun ortak değeri kabul etmek, Atatürk’ün vatan, devlet, millet, Cumhuriyet için yaptığı hizmetleri takdir etmek objektifliğin, insafın gereğidir.
 
FEHMİ KORU / fehmikoru.com
Erdoğan’ın dediği doğrudur; kısaca ‘muhafazakâr’ diye adlandırılan kesimin genelinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuyla herhangi bir sorunu bulunduğunu sanmıyorum. Bu çıkışın siyasi çıkar hesabından çok daha ileri bir anlamı bulunuyor. Atatürk’ü milleti bölmeyle sonuçlanacak bir unsur olmaktan çıkarmak için yararlıdır.
 
ASLI AYDINTAŞBAŞ / CUMHURİYET
Birkaç gündür seyahatteydim. Gittim, geldim, bir hafta içinde memlekette herkes Kemalist olmuş! Aslında Doğu Perinçek birkaç hafta önce “Erdoğan İslami Kemalist oldu” dediğinde uyanmamız lazımdı. Doğruymuş. Bu yıl iktidar partisinin önde gelen isimleri “Atatürk’ün anısının önünde saygıyla eğiliyorum” demekten bir hal oldu.
 
MUSTAFA KARAALİOĞLU / KARAR
Erdoğan’ın 2019 seçimleri için TEOG’u da vergi zammını da araba camlarını da dikkate alması, hesaba katması kaçınılmazdır. Önce karşısındaki blokun direncini ve tepkisini zayıflatmak için Atatürk’e sahip çıkmak gibi hamleler yapmak, sonra da kendi geniş tabanından kayıpları önlemek için adımlar atmak zorundadır.
 
YILDIRAY OĞUR / KARAR
Atatürk, bu ülkenin kurucusu. Pragmatik yöntemlerle, tasfiyelerle, zekasıyla, cesaretiyle bunu başardı. Tarihin değiştirilemez gerçeği bu. Bunu inkar etmeyi de hepimiz onda birleşelim gibi teklifleri zorlamayı da bırakmalıyız.
 
AKİF BEKİ / KARAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi, Atatürk’ü bağnaz bir ideolojinin tekeline bırakmamak, ortak bir değer olarak sahip çıkmak başka. Fakat Hüseyin Gülerce gibi, Atatürk’ü sahte Atatürkçülerin istismarından kurtarma iddiasıyla mangalda kül bırakmamak, daha başka bir şey.
 
HAKAN ALBAYRAK / KARAR
AK Parti medyasında bir süredir “Atatürkçülük” manifestoları yayımlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü konuşması da bir “Atatürkçülük” manifestosuydu. Zoraki değil bu “Atatürkçülük”. Gönüllü. Coşkulu. Hatta militan.
 
KURTULUŞ TAYİZ / AKŞAM
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ü siyasi ve ideolojik olarak istismar eden grupların tekelinden çıkarma çabası, Atatürk’ü CHP’ye bırakmayacağını göstermesi ve 10 Kasım törenlerinde bunun altını kalın harflerle çizmesi, en fazla İslami kisveye bürünerek mahallede dolaşan münafıkları rahatsız etti. İslamcı mahallede mütemadiyen Erdoğan’ı çekiştirip duruyorlar. Erdoğan karşıtı kara propaganda makinesinin en çok çalıştığı yer siyasal İslamcıların mahallesi. Batı’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde yürüttüğü kara propagandanın ilk ulaştığı yer de nedense bu mahalle.
 
MARKAR ESAYAN / AKŞAM Atatürk emperyalizme karşı savaşan bir lider değil midir? Kurtuluş sürecinin değeri ile Kuruluş sürecinde yaşanan sıkıntılar birbirine karıştırılmamalıdır. Aynı şekilde Atatürk ile Kemalizm de birbirine karıştırılmamalıdır. Atatürk tarihimizin ve günümüzün ayrıştırıcı değil, birleştirici bir değeri olmalıdır. Şu anda Mustafa Kemal Atatürk’ün ideallerine en uzak siyasi tarikat CHP’dir.
 
VEDAT BİLGİN / AKŞAM
Bir grup gazeteci yazar-çizer, siyasetçi, Erdoğan’ın Atatürk’ü anarken yaptığı konuşmalardan rahatsızlık duyduğunu ifade ederkenken, AK Parti’nin samimi olmadığını söylemekten geri kalmadılar. İlginç tarafı, eleştiriyi yapanların çoğunluğunu CHP’liler, Kemalist diye tanımlanan çevreler oluştururken; bazı İslamcıların da rahatsız olduklarını ifade etmiş olmasıdır.
 
RASİM OZAN KÜTAHYALI / SABAH
“Atatürk’ü babam gibi severim” dedim diye bana saldırmışlar. Bunların içinde Meral Akşener’in yancısı gazinocu mu çakma mafya bozuntusu mu ne idüğü belirsiz GBT’si kalın kriminal bir tip de varmış... Atatürk’ü sizin gibi gazino mafyalarına ve çetecilere mi bırakacağımızı sandınız?
 
MELİH ALTINOK / SABAH
Ne zaman haklarında bir iddia olsa “Atatürkçüyüz” diye savunma yapan Sözcü gazetesi iki üç gündür pek bir telaşlı. Nedenini biliyorsunuz işte, Erdoğan’ın 10 Kasım’da yaptığı konuşmada “Atatürk’ü, ruhu faşistlere bırakmayacağız” demesi. Atatürkçüler, inançları “dogma” diye küçümseyen bu simsarların Atatürk’ü karikatürize etmesine, dogmatikleşmesine nasıl tahammül edebiliyorlar?
 
MEHMET BARLAS / SABAH
Atatürk’ün ölümünün yıldönümü vesilesiyle, kimlerin Atatürkçü olabileceği konusunda kendilerinden menkul Atatürk uzmanları sayısız yorum yaptılar. Bu arada biri de “Atatürk’ü sevmek ibadettir” benzeri bir şeyler dedi. İlk defa “Atatürk’ü sevmek milli ibadettir” diyen kişi Atatürk’ün cenaze töreni sırasında Başbakan olan Celal Bayar’dır...
 
MAHMUT ÖVÜR / SABAH
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk çıkışıyla bir kez daha statükocu siyasetçi, medya ve aydınların ezberini bozdu. Hem kutuplaşmadan şikâyet et, hem de kutuplaşmayı bitirecek adıma karşı çık.
 
OKAN MÜDERRİSOĞLU / SABAH
Erdoğan’ın, 10 Kasım konuşması yeni dönemin “manifestosu” gibi idi. Ata’nın, milletin evinde yani Külliye’deki törende anılması ise her bakımdan önemliydi. Kurtuluş Savaşımızın “Gazisi”, milletimiz “Mustafa Kemal’i”, “Cumhuriyetimizin Atatürk’ü” tanımlamasını da gelecek için bir kenara not etmeli. Birilerinin iddia ettiği gibi Atatürk’ün değeri “yeni anlaşılıyor değil!”
 
YAVUZ DONAT / SABAH
Cuma... İlk durağımız Anıtkabir... Türkiye sel olmuş Anıtkabir’e akıyor. Sonra... Ankara’da “Bir sel olayı daha” yaşanıyor... Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde. Atatürk’ü anma toplantısında... Cumhurbaşkanı Erdoğan, dinleyenlerin ayakta alkışladıkları bir konuşma yapıyor. Külliye’de... Atatürk aşkı tavan yapıyor.
 
ALİ OSMAN AYDIN / AKİT
Kimse kendi ibadetini diğerine dayatamaz ve “Olmasaydı olmazdık!” gibi ebedi bir borç baskısı oluşturarak diğerleri üzerinde hegemonya kurmaya kalkamaz. AK Parti’nin bu tutum değişikliğini tabanına anlatması, Kemalizm’le flörtünü kabul ettirmesi hiç kolay olmayacak.
 
HÜSEYİN LİKOĞLU / YENİ ŞAFAK
Atatürkçülük üzerinden oluşan yeni söylemler belli ki yıllarca Atatürkçülük üzerinden siyaset üretenlerde ciddi travma oluşturacak. Atatürk ve karşıtlığından başka bir sermayesi olmayanlar, bir şeyi daha algılamakta zorluk çekiyor. Hiç kimse muhafazakârlara Atatürkçülüğü çok göremez. Perşembe akşamı yatsı namazı için abdest aldım, “Bu akşam Cuma gecesi, yarın da 10 Kasım bütün ölmüşlerimiz için bir Yasin okuyayım” dedim. Bizim Atatürkçülüğümüz böyle..
Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
mbozac
14 Kasım 2017 Salı 18:33
eksik
asıl önemli olan, karşı yakadan paylaşımları bir bilseniz...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C