Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hiç bu kadar Atatürkçü olmamıştı!
13 Kasım 2017 / 09:55
Abdülkadir Selvi de Ak Partinin yükselen Atatürkçülüğünü konu aldı.
 
Hükümete yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde milletvekilleri ile yaptığı toplantıyı değerlendiriyor. Meclis Başkanlığı konusunda Erdoğan'ın notlar aldığını ve hangi isimlerin konuşulduğunu aktarıyor yazısında.
 
MHP Lideri Bahçeli'nin seçim barajı ile ilgili çıkışından da söz eden Selvi, Ak Partinin uyum yasaları kapsamında Siyasi Partiler ve Seçim yasası üzerindeki çalışmasını tamamladığını ve yasalaşma sürecinin başlatılacağını aktarıyor. Yeni taslağa göre, yüzde 10 barajının korunacağını, daraltılmış bölge sisteminin önerildiğini ve seçimlerden önce ittifak yapılabilmesine olanak tanındığını da anlatıyor.
 
Selvi, yazısının son bölümünde ise, Erdoğan'ın 2019 seçimlerine yönelik sözlerini aktarırken, 16 Nisan referandumunda çıkan yüzde 50+1 sonucunun siyasetin yeni kızıl elma'sı olduğunu vurguluyor. 
 
Selvi, Ak Partinin bu sonuçlar nedeniyle Atatürk'ü öne çıkarma gereği duyduğunu savunuyor. 
 
Şöyle diyor Selvi:
 
SEÇİM TAKVİMİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda geleceğe ilişkin önemli mesajlar veriyor. Bunu iki başlık halinde toplamak mümkün.
1- Öncelik ekonomi.
2- Seçimler zamanında yapılacak.
 
Erdoğan, 16 Nisan referandumundan sonra çizdiği yol haritasında 2017 yılını değişim, 2018’i icraat, 2019’u ise seçim yılı olarak belirlemişti. Erdoğan, milletvekilleriyle toplantısında da seçimlerin zamanında yapılacağını belirterek, erken seçime kapıyı kapatıyor. Böylece 15 Temmuz 2018 tarihinde erken seçim olacağı yönündeki senaryo çöküyor.
 
Erdoğan, “2019’da önemli bir seçim var. Onun için sıkı çalışmalıyız” diyor. 2019’da üç seçim var ama  kırılma noktasını Cumhurbaşkanlığı seçimi oluşturacak.
 
2019’da sadece cumhurbaşkanı seçilmeyecek. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilecek. Böylece Erdoğan hayali olan başkanlık sistemine kavuşmuş olacak. O nedenle 16 Nisan gecesinden itibaren rotayı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevirdi. Her adımı 2019’u hesaplayarak atıyor.
 
Önceden Cumhurbaşkanlığı seçimleri söz konusu olanca asker ne der diye bakılırdı, şimdi ise yüzde 50 artı 1’in aranacağı seçimlerde millet ne yapar deniliyor.
 
Yüzde 50 artı 1 siyasetin yeni kızıl elması oldu. Öyle ki Erdoğan yükselen dalgayı gördü, Atatürk’ü ön plana çıkarma gereği duydu.
 
AK Parti’nin bir Atatürk sorunu olmadı. AK Parti’nin Atatürk’le bir sorunu olmadı. Ama AK Parti hiç bu kadar Atatürkçü olmamıştı. Ey yüzde 50 artı 1, nelere kadirmişsin.
 
 
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C