Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'de 2017'de 307 silahlı saldırı
09 Kasım 2017 / 10:38
2017 yılının başından bu yana ABD silahlı saldırılarla sarsılıyor
 
Geçen hafta Teksas eyaletinde bir kiliseyi hedef alan saldırıda 27 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi de yaralandı. Bu durum 2017 yılı boyunca ABD'de yapılan silahlı saldırılara dikkat çekilmesine neden oldu.
 
Yeni Şafak gazetesi, ajanslarda geçen ve dünyanın haberdar olduğu 307 saldırının bazılarını sayfalarına taşıdı. Ocak ayından Ekim ayına kadar gerçekleşen saldırıları ve sonuçlarını sıraladı. İşte ABD'yi sarsan o saldırılardan bazıları:
 
Henüz Ocak ayında ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı'nda düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişinin ölümüne 13 kişi yaralandı.
 
Şubat ayında ABD'nin Texas eyaletine bağlı Houston kentinde, Ben Taub Hastanesi'nde saldırı, ölü ya da yaralı sayısı açıklanmadı.
 
Mart 2017’de ABD'nin Maryland eyaletindeki bir iş merkezine silahlı saldırıda en az 3 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
 
Yine Mart ayında ABD'nin Cincinnati kentinde bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda bir kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.
 
California eyaletinde 2017’nin Nisan ayının 9’unda Florida eyaletine bağlı Coral Gables kentinde bir AVM'ye gerçekleşen silahlı saldırıda 2 kişi yaralandı.
 
10 Nisan’da bir ilkokulda yaşanan silahlı saldırıda ikisi yetişkin biri çocuk 3 kişi hayatını kaybetti.
 
16 Nisan’da Ohio eyaletinde bir gece kulübüne gerçekleştirilen silahlı saldırıda, 2'si ağır olmak üzere 9 kişi yaralandı.
 
Nisan’ın 19’unda ise California eyaletinde bir kişinin sokakta insanlara rastgele ateş etmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.
 
Mayıs ayında Mississippi eyaletinde aralarında şerif yardımcısının da bulunduğu 8 kişi silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.
 
Haziran’da Florida eyaletinin Orlando şehrinde silahlı saldırı. Orlando polisi, 5 kişinin öldüğünü açıkladı.
 
14 Haziran'da California eyaletinde bir kargo firmasının deposunda gerçekleşen silahlı saldırıda en az 2 kişi öldü, saldırganla birlikte 3 kişi de yaralandı.
 
Virginia eyaletinde beyzbol oynadığı sırada Cumhuriyetçi Parti kongre üyesi Steve Scalise’a silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Scalise’ın danışmanı ve yanında bulunan en az 4 kişi yaralandı.
 
30 Haziran’da New York kentindeki bir hastanede eski doktorun tüfekle çevredekilere ateş etmesi sonucu saldırgan dahil 2 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
 
1 Temmuz’da Arkansas eyaletinde bir gece kulübündeki konser sırasında silahlı saldırıda 28 kişi yaralandı.
 
29 Ağustos'ta Clovis-Carver Halk Kütüphanesi'ne gelen silahlı bir kişi sağa sola ateş açtı. 2 kişi öldü 6 kişi yaralandı.
 
Başkent Washington’da liseye düzenlenen silahlı saldırıda 1 öğrenci hayatını kaybetti, 5 öğrenci yaralandı.
 
Teksas eyaletindeki bir evde silahlı saldırganın açtığı ateş sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.
 
En kanlı saldırı Ekim'de
 
Ekim ayında bir konser alanına yakındaki otelden ateş açan 64 yaşındaki Stephen Paddock, 59 kişinin ölümüne 50’den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı.
 
Ocak ayının ilk haftasına havalimanı saldırısı ile başlayan ABD’de henüz yıl bitmemişken belirlenebilen 307 saldırının gerçekleştiği belirtiliyor. Bu yüzlerce saldırının ise tek bir ortak noktası var!
 
"Akıl hastası"
 
Bu saldırıların ortak noktası ise ABD'li yetkililerin olaylara ilişkin kamuoyunu detaylı bilgi vermekten kaçınması. Medyaya yansıtılmayan birçok saldırı böylece dünya kamouyo tarafından öğrenilemiyor.
 
Bir diğer husus ise, eğer saldırı Ortadoğu kökenli biri tarafından gerçekleştirilmişse İslamla bağdaştırılıyor.
 
Eğer saldırı Batılı biri tarafından düzenlenmişse psikolojik rahatsızlıklara sahip biri hatta akıl hastası olduğu iddialarıyla gerçek örtbas ediliyor.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C