Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplum İslam'dan uzaklaşıyor!
01 Kasım 2017 / 07:18
İhsan Süreyya Sırma "Çok İmam Hatip açılıyor ama toplum İslam'dan uzaklaşıyor" dedi.
Sırma ayrıca, “Ak Parti döneminde Müslümanlar çok daha fazla rahata kavuştular. Seküler oldular. Dünyevi oldular ve diyelim ki 15 sene önceki o İslami şuuru kaybettiler” dedi.
 
Katıldığı bir kitap fuarında Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, “Çok imam hatip açılıyor, ama toplum İslâma bağlılıktan uzaklaştılar” tespitinde bulundu.
 
Kendisine yöneltilen “Ak Parti iktidarının Müslümanların rahat bir ortamda yaşamalarına yönelik gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz? Türkiye İslâmî açıdan iyi bir konumda mı?” sorusuna Prof. Sırma şöyle cevabı verdi:  
 
"İSLAM'A BAĞLILIKTAN UZAKLAŞTILAR"
 
"Bunu ne kadar yayınlarsınız bilmiyorum. Ama ben yine söyleyeyim, belki sansür uygulayacaksınız. Ak Parti döneminde Müslümanlar çok daha fazla rahata kavuştular. Seküler oldular. Dünyevî oldular ve diyelim ki 15 sene önceki o İslâmî şuuru kaybettiler. Çok imam hatip açılıyor, çok ilahiyat fakültesi açılıyor, ama insanlar bizim Kur’ânda öğrettiğimiz, diğer din kitaplarında öğrettiğimiz İslâm'a bağlılıktan uzaklaştılar. Dünyaya daldıkça dini unuttular. Bir şekilde bunu telâfi etmek lâzım. Müslümanlar seküler olunca güzel evler yaptılar, güzel bahçeler aldılar, lüks arabalar aldılar, ama hiç biri kitap almıyor. Müslümanlar kitap okumaz oldular. Başka çevreler kitap okuyor. Ama Müslümanlar okumuyor. Okumayınca da İslâma aykırı durumlar ortaya çıkıyor."
 
ÇÖZÜMÜ NE OLMALI?
 
Prof. Dr. Sırma, “Peki, sorunun çözümüne yönelik neler yapılmalı sizce?” sorusunu da şöyle cevaplandırdı:
 
"Bakın size bir örnek vereyim: Bundan 20 sene önce Müslümanlar arasında pek boşanma olmazdı. Ama şimdi evlenen 10 kişiden neredeyse 7’si, 8’i boşanıyor. Niye? Çünkü İslâmı bilmiyorlar. İslâmı bilmeyince dünyevî olarak bakıyorlar. Kız diyor ki ‘Ben şunları isterim, annen babanla yaşamayacaksın” diyor. Oğlan da diyor, “Ben üniversite mezunu isterim.” Yani dünyevî bir gözle bakıyorlar. İslâmı unuttular. Böyle giderse her halde felâket olur diye düşünüyorum.
 
Çözüm için biraz önce söylediğim üzere Müslümanların dinlerini öğrenmeleri lâzım. Peygamberi öğrenmeleri lâzım. Bugün Müslüman gençliği diyorum fotbolcuları tanıdıkları kadar sabahayi tanımıyorlar. Peygamberi tanımıyorlar, onun mücadelesini bilmiyorlar. Kur’ân’ı bilmiyorlar. Açıp okumuyorlar. Böyle olunca da tamamen dünyevî bir hayat geçiriyorlar. Telefonlarla, internetle sabahlara kadar çet yapıyorlar. Hayatları böye geçiyor. Bunun için tekrar okumaya dönmeleri lâzım diye düşünüyorum."
 
hilalhaber
Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
hüseyin alan
01 Kasım 2017 Çarşamba 16:37
Fark
İhsan hoca camiasında ayakta kalanların tipik örneği, farkını İslam tarihçisi olmasına, Hamidullah'ın asistanlığından gelen duyarlılığını sürdürmesine bağladım hep. Allah onu muhafaza etsin, ateşin azabından korusun.

Ankara ilahiyattan yetişenler "mesleğin" öncüleri olup sahih İslami telakkiyi sürdürmeleri gerekirken Özal sonrası devrede modernleşerek farklı bir yola girdiler. Hasan Hanefi'yi ve Cabiri'yi aşıp seviye katetmeleri gerekirken tersine onlardan da geriye düşmeleri bu sebepledir.

İhsan hoca kıyaslandığında fark edilecek, kıymeti bilinecek olması sebebiyle de duayı hak edeceklerdendir. Ne de olsa aynı alandayız ve aynı yayınevi ile çalışıyoruz. Ellerinizden öperim hocam.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
-1 / 5 °C
Hakkari
-5 / 6 °C
İstanbul
9 / 12 °C
İzmir
2 / 14 °C