Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bardakoğlu: Siyasetle Din Ayrı Gitmeli
16 Mayıs 2010 / 00:34
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu bugün Kahramanmaraş’ta yeni yapılan yedi katlı müftülük binasının açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Diyanet’in resmi görüşlerini tekrarlayan Bardakoğlu’nun konuşması Türkiye’nin Ortadoğu ve Balkanlarda üstlendiği misyonun da ipuçlarını taşıyordu.

 

Bardakoğlu Batı’da dinin risk alanı olarak görüldüğünü ve bu yüzden güvenlik penceresinden ele alındığını söyledi. Bardakoğlu “Bu konuda İslam dünyasının da yapması gereken ödevleri var. İslam dünyasının da dikmesi gereken sökükleri, temizlemesi gereken kirlilikleri var. Bunu da ancak kınayarak, dışlayarak değil insanımıza doğru dini bilgiyi ve doğru din hizmeti sunarak yapabiliriz. Ayrıştırmanın, kızmanın, eleştirmenin, insanı kırmaktan ve daha uçlara itmekten başka bir anlamı yoktur. Bugün komşularımızda ve İslam dünyasında yaşanan sorunların biri de sağlıklı dini bilgiyi üreten ve bu bilgiyi hizmete dönüştüren istikrarlı din konularının olmayışıdır. Diyanet İşleri'ne benzer, ilahiyat fakültelerine benzer, bizim dini geleneğimize benzer bir çizginin bu ülkelerde henüz konulmamış olmasıdır."

 

Konuşmada “kirlilik” olarak adlandırılan ve Batı’nın güvenlik endişelerine sebep olan ülkeler ile Türkiye’nin komşusu olan ülkelerin Türkiye ile aynı çizgide bir din algısına sahip olmaları durumunda İslam dünyasında yaşanan sorunların, özellikle Batı için ortaya çıkan tehlikelerin ortadan kalkacağı iddia ediliyor. Sağlıklı dini bilgiyi üreten ve hizmete dönüştüren bir din algısından söz ediliyor.

 

Konuşmanın devamında "Biz, dinin iki temel kaynağının Kur'an ve sünnetin doğru bilgisini sahih bilgisini önemsiyor ve bunu her yerde en doğru şekilde eğip bükmeden söylemeyi hem mevlaya karşı, hem insanlığa karşı bir görev sayıyoruz. Ama toplumda elbette devlet işleri ile din işleri, siyaset ile din işlerinin ayrı gitmesi ve din işlerine din adamlarının doğru bilgisiyle katkı sağlaması gerektiğini ifade ediyoruz. Biz istiyoruz ki çocuklarımız Kur'an kurslarında dinin doğru bilgisiyle erken yaşta buluşsunlar. Allah'ı sevmeyi, peygamberi sevmeyi, vatanı, milleti, bayrağı sevmeyi erken yaşta öğrensinler." denildi.

 

Toplumun din algısında siyasetin yeri olmaması anlayışının resmi olarak tekrarlandığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu, Allah ve peygamber sevgisi ile vatan, millet, bayrak sevgisi eşleştirilerek yapılıyor. Bu sevgilerin de çocuklara erken yaşlardan itibaren yavaş yavaş verilmesi gerektiği ifade ediliyor. Bilindiği gibi vatan, millet, bayrak gibi kavramlar ulusçuluğun temel sembolleri olarak kabul edilirken, İslami yönden kaynağı insan olması, beşeri olarak üretilmiş olmaları sebebiyle bidat ve hurafe olarak kabul edilen kavramlardır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C