Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’den Rusya’ya “Hamas” Öfkesi
15 Mayıs 2010 / 22:58
Medvedev'in Türkiye ziyaretinde Abdullah Gül ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında “Hamas dışlanmamalı” sözleri İsrail’i kızdırdı.

Basın toplantısında Abdullah Gül’ün “Ortadoğu sorununun çözümüne tüm ihtilaflı taraflarının dahil edilmesi gerekir” gerekir sözlerine Medvedev’in de katılarak aynı yönde konuşması üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan sert bir açıklama yapıldı. Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklama şöyle:

 

“Teröristleri coğrafi durumuna göre “iyi” teröristler ve “kötü” teröristler diye ayırmak kabul edilemez.

 

İsrail Dışişleri Bakanlığı Rusya ve Türkiye başkanlarının Hamas’ın diplomatik sürece dahil edilmesi çağrısını kesinlikle reddetmektedir, ve Medvedev’in Şam’da Halid Meşal ile görüşmesinden duyduğu derin hayal kırıklığını ifade etmektedir.

 

Hamas her anlamda terörist bir örgüttür; İsrail devletini yıkmayı amaç olarak deklare etmiştir. Hamas üyeleri, Rus vatandaşları ve eski BDT vatandaşları gibi yüzlerce sivilin ölümünden sorumludur. Aydın ulusların teröristleri coğrafi bölgelerine göre “iyi” ve “kötü” diye ayırmaları kabul edilemez. Terörist teröristtir, ve İsrail kendisine karşı işleyen Hamas terörü ile Rusya’ya karşı Çeçen terörü arasında bir fark görmemektedir. Halid Meşal ve Şamil Basayev arasında bir fark yoktur.

 

İsrail her zaman Çeçen terörizmi ile savaşan Rusya’nın arkasında durmaktadır ve benzer yaklaşımı İsrail’e karşı olan Hamas terörizmi için de beklemektedir.”

 

İsrail’in, Rusya’nın ‘Hamas açılımı’na duyduğu öfke Şam’daki görüşme sırasında da ortaya çıkmıştı. Son açıklamanın ardından İsrail oklarını Rusya’ya çevirmiş görünüyor. Rusya’nın Çeçen mücahidlerle yaptığı savaşı terörizmle savaş diye adlandıran İsrail, Rusya’ya verdiği desteği, Müslümanlara karşı savaşırken Rusya’nın da kendisine vermesi gerektiğini iddia ediyor.

 

Açıklamada terörist diye adlandırılan Filistinli ve Çeçen Müslümanlar kendi ülkelerinde işgale karşı direnen insanlar olarak dünya kamuoyu tarafından terörist olarak görülmez iken, İsrail ve Rusya ise Filistin ve Çeçenistan’da yaptıkları zulüm ile aynı kamuoyu tarafından gerçek “terörist” olarak görülüyorlar.

 

Açıklamada geçen iki isim, Halid Meşal ile Şamil Basayev ise terörist olarak adlandırılmak bir yana zulme karşı verdikleri savaş ile tüm dünyanın takdirini kazanmış Müslümanlar olarak bilinmekteler.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C