Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gündemde CHP Ağırlığı
14 Mayıs 2010 / 22:08
CHP’nin içinde bulunduğu kriz Türkiye’nin krizi oldu. Genel Başkan’ın istifası ile çok yönlü tartışmalar başladı.

CHP, ahlak tartışmalarının baş aktörü olurken, Genel Başkanı’nı kaybetmiş bir parti olarak, hem muhalefet etmeye çalışıyor, hem de içine düştüğü durumdan bir şekilde kurtulmaya çalışıyor.

 

İstifasının ardından evine kapanan Baykal ise ilk kez dün Kocatepe camisinde bir cenazeye katılmak için dışarı çıktı. İstifaya neden olan kaset olayı hakkında güne damga vuran gelişme Tayyip Erdoğan’ın eski basın danışmanı Ahmet Tezcan’dan geldi. Tezcan dört yıl önce kasetle ilgili bilginin kendilerine geldiğini, kendisinin Başbakan’a durumu aktardığını ve Başbakan’ın da yayınlanmasını istemediğini söyledi. CHP’den derhal gelen yazılı cevapta "(Siyasi hayatımın 4 yıl önce biteceği..) iddiaları, CHP’ye yönelik ikinci komplo girişimidir", “Başbakanın görevi dedikodu yapmak değil, gerçekleri aydınlığa kavuşturmaktır.” denildi.

 

22-23 Mayıs tarihlerinde yapılacak CHP kurultayı öncesi yoğun trafik de devam ediyor. Gözlerden uzak kalmaya çalışan ve evinden çıkamayan Baykal, bugün ilk olarak Kılıçdaroğlu ile görüştü. Medyada Kılıçdaroğlu’nun başkan olması yönünde beklenti oluşturulmaya çalışılırken, CHP içinde ise Kılıçdaroğlu’nun emanetçi olacağı konuşmaları yapılıyor. Medyada bir yandan da Önder Sav ismi etrafında tartışmalar yürütülüyor.

 

Bugün Baykal’a parti içinden ilk ciddi tepki geldi. CHP İstanbul milletvekili Ali Topuz, Baykal eğer “geri dönmeye kalkarsa partiye zarar verir” dedi. Ali Topuz “Bir olay olmuştur. Bunu geriye döndürmenin bir olanağı yoktur. Deniz Bey istifa etmiştir. Yeni genel başkanımızı seçeceğiz, önümüze bakacağız.” dedi.

 

Diğer taraftan Anayasa değişiklik paketinin Meclis’te oylanıp kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak YSK’ya gönderilmişti ve YSK da 120 gün sonrasını, 12 Eylül tarihini referandum tarihi olarak belirlemişti.

 

Bugün CHP 111 imza ile paketi Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Mahkeme’ye verilen başvuru dilekçesinde 97 CHP, 6 DSP ve 8 bağımsız milletvekilinin imzası bulunuyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C