Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne oldu da böyle oldu!
14 Mayıs 2010 / 21:02
AMMA garip bir “konuşlanma” oldu.

Umur TALU - HABERTÜRK

“Teori”ye hiç uymuyor. “Ezber”i tutmuyor. “Çok bilmiş” sebep sonuç analizlerini doluya koymuyor, boşa almıyor. Ne oluyor da böyle oluyor; nasıl oluyor da böyle oluyor?

ÖN TEŞHİS

“Ergenekon avukatları” ile “İktidarın sorgusuz hâkimleri”... Tabii kimileri...

Karşı cephelerde olsalar da tamamen aynı teşhiste anlaşmışlardı:

1. “Ergenekon paşaları” yeni bir dünya kurulmasını ve Türkiye’nin yerini orada almasını istiyordu.

2. Ergenekon paşaları ve zanlılar (sanıklar) Rusçu, İrancı!

3. Bu yüzden, Türkiye’nin Batı’dan kopmasını istemeyenler, başta ABD, bu operasyon ve tasfiyenin baş aktörü. Tabii, “avukatlar” bunu başka şekilde ifade ediyordu: “Emperyalistler Türkiye’nin NATO yörüngesinden çıkmaması için bu iktidarı kullanarak...” diyerek, CIA ve MOSSAD’ı da ekleyerek!

TAHLİL
Hayatın da ölümün de, dünyanın da devletlerin de, tarihin de günün de öyle hap gibi tanımlara sığdırılamayacak kadar karmaşık, çok renkli, çok sesli, kaotik, kakofonik, çelişki ve çatışma dolu olduğu bir yana...

Yukarıdaki bilmişlikleriyle başka fikirleri alaya almak isteyen kimi “liberal demokrat” dahil, bu bakış açısına karşı kabaca söylediğim şuydu:

Öncelikle iki adrese bakın:

1. Almanya’da kimi odaklar ve buradaki kimi bağlantıları.

2. ABD’de özellikle Bush döneminin ilk kısmında çok hâkim olan, 11 Eylül sonrası politikaları belirleyen, Afganistan ve Irak işgallerini hazırlayan, Suriye ve İran’a saldırı isteyen, İsrail devleti ve özellikle İsrail’in milliyetçi sağına aşırı bağlı “Neocon” grup.

3. Bunların; “tezkerenin kabul edilmemesi”nden beri zirveye çıkan Türkiye nefreti. AKP’ye güvensizlik ve öfkeleri. Tezkere reddinde ciddi rol oynayan Baykal ve CHP‘ye attıkları çentik.

4. Grubun Türkiye’deki sivil ve asker bağlantıları; medyada, üstelik kendine “solcu” diyebilen kimileri tarafından bile referans alınması, yazılarının yayını, Genelkurmay ve Harp Akademileri’nde buldukları “rapor, konferans, nüfuz” imkânları.

5. Grubun etkili isimlerinin AKP, Türkiye, Ergenekon davası üstüne, ABD’de kimi “koyu sağcı ve koyu İsrail yanlısı” düşünce merkezinde yaptıkları, yazdıkları, dergi ve gazete makaleleri (İngiltere’de Murdoch’un Times’ı da dahil!)

6. Grubun İsrailli kankalarının, özellikle  "One minute” süreciyle birlikte söyledikleri (hepsini asla bilmesek de “yaptıkları”).

HASTALIK
Tabii ki, ne “ak” tamamen aktır, ne kara katıksız kara. Ergenekon sanığı olmuş kimilerini de muhtemelen aynı davadaki başka sanıklarla birebir “ideolojik birlik” içinde düşünmek yanlış olur...

“Hakiki ya da düzmece belge” olsun, Balyoz sanıkları fikriyatını Ergenekon sanığı olanlarla tamamen aynı saymak da.

Daha ötesi, iktidarı da son gelişmeler ışığında, hele uzun süredir ABD ve NATO yörüngesinden fırlayıp gitmiş zannetmek de.

ULTRASON
Ama artık şu var:

Kimi arkadaşın “Rusçu, İrancı Ergenekoncular” a karşı, iktidarı da “klasik ABD ve Batı yörüngesinde” sayıp yüzde yüz yanılmazlıkla yaptıkları tahlillere çuval geçirildi!

İster o cepheden yapsınlar, ister şu cepheden! Rusya, İran, Suriye ile ilişkiler cirit atıyor. Hatta Çin’le. Yetmedi; Brezilya ve  Venezüella, hatta Küba ile! Bu ülkelerin  hepsi (Türkiye ile birlikte) İsrail’e laf yetiştiriyor. Her seferinde İsrail (ve ABD’deki, Avrupa’daki kankaları) köpürüyor.

Ya bu iktidar sonunda “Ergenekoncu” oldu, ya “Ergenekoncu” denenler başka bir şeydi!

utalu@htgazete.com.tr

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C