Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medvedev’in Kadirov’a Türkiye Kıyağı
14 Mayıs 2010 / 17:12
Medvedev’in Türkiye ziyaretinde 50 kişilik heyeti içerisinde, Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov da bulunuyordu.

Kabarık bir gündem ile Türkiye’ye gelen Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, bir çok konuda anlaşma sağlayarak ülkesine döndü. Vize konusunda sağlanan 30 günlük muafiyet anlaşması, ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefi, Akkuyu'da nükleer santral kurulması konularını da içeren 17 anlaşma karşılıklı olarak imzalandı.

 

Hem Türkiye’nin hem Rusya’nın çok önem verdiği bu anlaşmalar ticaretin ötesinde iki ülke arasında ciddi bir yakınlaşmaya da işaret ediyor. “Türkiye ile Rusya’nın sözde değil, gerçek birer stratejik partner” olduğunu söyleyen Medvedev “Bugün, Türk-Rus münasebetlerinde çok özel bir gün yaşanıyor" sözleriyle son dönemde başlayan bu değişimle "yeni bir merhaleye" geçildiğini ifade etti.

 

Medvedev Gül görüşmesinin ardından, Gül’ün Hamas konusunda iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini belirtmesi de bundan sonraki dönemde, Türkiye ve Rusya’nın siyasi planda da yakın politikalar uygulayacaklarının işaretleri olarak yorumlandı. Gül, “Birleştirmek için de her iki tarafla görüşmek gerekir. Hamas tarafı Gazze'de seçimleri kazanmıştır, dolayısıyla yok farz edemezsiniz. Sayın Medvedev de son ziyaretinde kendileriyle görüşmüştür. Ortak çalışmamız gerekmektedir" dedi.

 

Türkiye’ye gelen Rus heyeti içerisindeki en şaşırtıcı isim ise Rusya yanlısı Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’du. Cumhurbaşkanlığı’nda Medvedev onuruna verilen akşam yemeğine de katılan Kadirov, ertesi gün uçakla Adana’nın Ceyhan ilçesine geçti.

 

Ceyhan’ın İncetarla köyünde, geçen sene yeri tesbit edilen, Kadiri tarikatı kurucularından Şeyh Mansur’un mezarını ziyaret etti. Mezarın etrafında Çeçenistan’dan gelen Kadirilerin de katılımıyla gözyaşları arasında zikir yapıldı. Yarım saat süren zikirden sonra kısa bir açıklama yapan Kadirov, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmekten ve bu mezarın kendileri için önem taşıdığından söz etti.

 

Rus yanlısı ve lüks düşkünlüğü ile tanınan Kadirov, dün gece İstanbul Fatih’te, “Kardeşlik Platformu” tarafından protesto edildi. Protestoda yapılan basın açıklamasında, Çeçenistan’ın Rus işgali ve katliamlarının yanı sıra Kadirov diktatörlüğü altında olduğu, Rus heyeti ile Türkiye’ye getirilmesinin de “Kadirov yönetimini meşrulaştırma çabası” olduğu ifade edildi.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Heda Madinayeva
16 Mayıs 2010 Pazar 08:54
Ramzan Kadirov'dan Allah razı olsun
11- Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, halkla bütünleşmiş ve yediden yetmişe tüm Çeçen halkının sevgisini kazanmıştır. Yıllarca gözyaşı döken Çeçen halkı, ilk defa huzur ve barış içerisinde birlik ve beraberliğe kavuşmuştur.
12-Çeçenistan\\\\`da, Avrasya coğrafyasının hiçbir bölgesinde olmayan geniş bir din hürriyeti vardır. Yıllarca ateizm baskısıyla yaşayan Çeçen halkı son dört yıldır en geniş manasıyla dini hürriyetlerine kavuşmanın sevincini yaşamaktadır. Çeçen kültürü ve gelenekleri, tüm renkleriyle ve zenginlikleriyle yeniden yaşam alanı bulmuştur.
13-Çeçenistan\\\\`da ilköğretim mekteplerinde bile öğrencilerin ibadetlerini yapabilmeleri için mescitler açılmıştır. Devlet dairelerinde başörtülü çalışmak serbesttir.
Her köyde Kur\\\\`an kursu ve medreseler hizmete açılmıştır. Camisiz, imamsız, hafızsız, medresesiz köy kalmamıştır.
14- Devlet Başkanı Ramzan Kadirov, Türk ve Osmanlı dostu bir yöneticidir. Türklere karşı çok özel sevgisi ve muhabbeti vardır. Ramzan Kadirov\\\\`a düşmanlık besleyen çevrelerin genellikle PKK sempatizanı ve Kürt-İslamcı çevrelerden oluşması manidardır.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C