Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vuslat Mayıs Sayısı Çıktı
13 Mayıs 2010 / 17:40
Rasûlullah(sav) İnsanlığa En Güzel Örnektir

Son yıllarda dinî düşüncenin tüketimi, ‘kutlu doğum’ kavramı üzerinden yapılmaktadır. Peygamber(sav)'in doğumunun kutlu olarak nitelendirilmesi ile gündeme getirilen bu günde, bir dizi ‘kutlu’ doğum etkinlikleri tertip edilmektedir. Geçtiğimiz Nisan ayında da çevremizde yüzlercesine şahit olduğumuz bu programların niteliği üzerinde kafa yormalı, Rasulullah’ın vefatından yaklaşık 700 sene sonra gündeme getirilen bu kutlama etkinliklerine temkinli yaklaşmalıyız. Bugüne ait en ufak bir ibadet şeklinin ve kutlama tarzının olmadığı bilinmesine rağmen, ortaya konan uygulama ve söylemlerin hurafeler yığınına sebep olduğu anlaşılmalıdır.

 

Bizlere hayat veren hakikatlerin, hidayet beyanının ve üzerimizde rahmet olacak ayetlerin tebliğcisi ve öğretmeni Hz. Muhammed(sav)’den bağımsız bir hayat, hidayet ve rahmetten yoksun bir hayat olacağına göre, O’nu anma ve hatırlama üst söylemiyle tertip edilen etkinliklerin ne kadar problemli olduğu görülecektir. Çünkü, O’nu unutmak mümkün değildir ki hatırlanması söz konusu olsun, şekli bir sembol, tarihi(tarihe hapsedilmiş) bir değer değildir ki anma gündeme gelsin…

 

“Andolsun, sizin için, Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır.”(33/Ahzab 21) ayetinde de görüldüğü üzere Rasulullah bizim için en güzel örnektir. Kendisine tabi olmakla kurtuluşa ereceğimiz rehberimiz, önderimiz ve mürşidimizdir. Hem de yegane önderimizdir. Bu sebeple, eğer Rasulullah ile ilgili bir program, etkinlik söz konusu olacaksa, O’nun örneklik ve model olma yönü gündeme taşınmalı, hayatın her alanında O’nun ne kadar takipçisi, öğrencisi olabildiğimiz sorgulanmalıdır.

 

Bu programlar, Hz.Muhammed(sav)’in gösterdiği sınırlara bağlılığın test edildiği, muhasebesinin yapıldığı faydalı organizasyonlara dönüştürülmelidir. Anma değil, O’nu ve O’nun getirdiği değerleri anlamaya yönelik olmalıdır. Ve tabii ki, asla yılın belli dönemlerine sıkıştırılmamalı,  her an, her zaman bu bilinç diri tutulmalıdır.   

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C