Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama, Karzai’nin Gerginliğini Aldı
12 Mayıs 2010 / 22:50
Afganistan Devlet Başkanı sonunda ABD Başkanı ile görüştü.

Bir süredir Amerikan Yönetimi ile Afganistan yönetimi arasında gergin seyreden ilişkiler Karzai’nin Amerika ziyareti ile yerini neredeyse sevgi sözcüklerine bıraktı.

 

Karzai’yi yumuşatma, kazanma politikası sürdüren Amerika gerginliklerin fazla abartıldığını ifade ederken, Karzai de "Bugün ilişkilerimiz, geçmişte hiç olmadığı kadar birbirine bağlı" dedi.

 

Kabil yönetiminin Taliban’a yaptığı teklifleri desteklediğini söyleyen Obama, Karzai’nin en büyük endişesi olan, 2011’de Amerikan askerleri çekilmeye başladıktan sonra kim tarafından koruma sağlanacağı endişesini giderecek şekilde sözler verdi. Obama, Afganistan’ın istikrarlı ve müreffeh bir ülke haline getirmek istediklerini söyledi.

 

Amerika’nın Afganistan’da kalkıştığı, döverek yola getirme politikasının en çok zararı verdiği Afgan Müslümanlarının, ABD’nin El Kaide ile savaşının dışında olmalarına rağmen, sivil kayıplar adı altında öldürülüyor olmaları Afganistan yönetimini sıkıntıya sokuyordu. Bu sıkıntıyı da gidermek isteyen ABD, ‘sivil’ kayıpları en aza indirme sözü verdi.

 

Obama konuşmasında İngiltere’nin yeni yönetimine de değinerek David Cameron hükümetinin de kararlılık mesajı yolladığını söyleyerek "yeni hükümetin Afganistan'da barışın tüm ülkelerin çıkarına olduğunun bilincinde olduğuna inanıyorum" dedi.

 

Karzai dün Dışişleri Bakanı Clinton ile görüştükten sonra yaptığı konuşmada Amerikalı askerlerin Afganistan’da gösterdikleri özveri için teşekkür etmişti. Bugün aynı teşekkürü  Obama’ya da ileten Karzai ayrıca Afganistan’da yaralanan Amerikalı askerlere geçmiş olsun ziyaretinde de bulundu.

 

Amerika bir yandan Afganistan’da güçlerini artırırken, bir yandan da 2011’de çekilme takvimi belirlemesi gerçekçi bulunmazken böyle bir takvim açıklanması bir yandan ülke içinde artan ‘Afganistan’dan çekil’ baskısını hafifletmeyi amaçlıyor bir yandan da Kabil yönetimine istikrarı sağlamak ve ordu-polis gücünü artırmak için elini çabuk tut mesajı veriyor şeklinde yorumlanıyor.

 

Karzai iki gün daha sürecek Amerika ziyaretinde Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile görüştükten sonra turunu tamamlayarak ülkesine dönecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C