Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzzet Şahin’in Mahkemesi Perşembe Günü
12 Mayıs 2010 / 19:33
İHH İnsani Yardım Vakfı Batı Şeria temsilcisi İzzet Şahin’i gözaltına alan İsrail'e büyük tepki var.

İzzet Şahin, 27 Nisan’da Beytüllahim’den Kudüs’e giderken İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Beth tarafından gözaltına alındı. Şin Beth tarafından Reuters'a yapılan açıklamada gözaltının, "İzzet'in halkın güvenliği için bir tehdit oluşturması" nedeniyle yapıldığı öne sürüldü. İsrail gazeteleri, Gazze’ye insani yardım taşıyan İHH’yı İsrail’in "teröre yardım eden yasaklı kuruluşlar" listesine almış olduğunu yazdı.

 

Konuyla ilgili dün Taksim’de yapılan gösteride İsrail’e bu haksızlığa son verme çağrısı yapıldı. İsrail’in protesto edildiği gösteride konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım “İzzet Şahin'in tutuklandıktan sonra 3 kez mahkemeye çıkarıldığını, her seferinde farklı mahkemelere götürüldüğünü, bütün gerekçeler asılsız çıkınca (İHH İsrail'de yasaklanmış bir kuruluştur. Ona üye olan kişiler yakalanır) diyor. Biz İHH olarak İsrail'de mahkemeye gitmişiz. İkinci duruşma bitmiş ve şu anda duruşmalar devam ediyor. İsrail'in bu çıkarmış olduğu listenin içindeki birçok kuruluş insani yardım kuruluşu olduğu için serbest hale geliyor. İsrail'in içindeki birkaç güç bu gemilerin gitmemesi için İzzet Şahin'i rehin tutuyor. Bir devlet anlayışı değil, bir çete anlayışı, bir korsanlık anlayışı var karşımızda. İsrail, hukuka uyduğu müddetçe dünyada kabul görür" dedi. Ayrıca “İsrail'in içindeki birkaç gücün yardım gemilerinin gitmemesi için İzzet Şahin'i rehin tuttuklarını” söyleyen Yıldırım, "Bir devlet anlayışı değil, bir çete anlayışı, bir korsanlık anlayışı var karşımızda. İsrail, hukuka uyduğu müddetçe dünyada kabul görür." ifadelerine yer verdi.

 

13 Mayıs’ta tekrar İsrail tarafından mahkemeye çıkarılması beklenen Şahin için Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün bir yazılı açıklama yapıldı. Dışişleri’nin açıklamasında “Kudüs’te bulunan vatandaşımız İzzet Şahin’in 27 Nisan 2010 tarihinde İsrail emniyet makamları tarafından tutuklanması üzerine Tel Aviv Büyükelçiliğimizce ilgili İsrail makamları ve Bakanlığımız tarafından da Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Şahin’in duruşmaları Tel Aviv Büyükelçiliğimiz yetkilileri tarafından, vatandaşımızın avukatıyla irtibat halinde yakından takip edilmektedir. Tel Aviv Büyükelçiliğimiz Muavin Konsolosu, İzzet Şahin’i bulunduğu tutukevinde ziyaret de etmiştir. Vatandaşımızla ilgili adli sürecin bir an önce sonuçlandırılması için İsrail tarafı nezdindeki girişimlerimiz devam etmektedir. Vatandaşımız İzzet Şahin’in bu süreç sonucunda bir an önce özgürlüğüne kavuşması beklenmektedir. Konu takip edilerek bu doğrultudaki çabalarımız aynı şekilde sürdürülecektir.” denildi.

 

İsrail’in umursamaz ve kibirli tavrı İzzet Şahin olayında tekrar ortaya çıkmıştır. Gazze’yi nefes alamaz hale getirmeye çalışan İsrail, ambargo altında inleyen Müslümanlara yapılan yardımları götürmeye çalışanları da aynı zalim tavrı ile ezmeye çalışmaktadır. Türkiye’nin konjonktürel olarak oynadığı “one minute” kartı, sonraki olaylarda gerçekleşmemiş ve OECD olayında da bu durum netleşmişti. Bugün Dışişleri'nin yaptığı zayıf açıklama da İzzet Şahin konusunda Türkiye'nin fazla ısrarcı olmayacağı izlenimi veriyor. Ancak Gazze'de yaşayan müslümanların acılarına ortak olan tüm müslümanların beklentisi bu yolda çabalayanlara destek olunmasıdır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C