Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gölcük aramalarında neler çıktı?
12 Aralık 2010 / 12:44
Gölcük Donanma Komutanlığı’ndaki gizli bölmeden çıkarılan 10 çuval belgenin içinden Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Balyoz darbe planlarının ekleri çıktı.

Özden Örnek’in talimatıyla hazırlanan belgelerin Ergenekon soruşturması sonrası bilgisayar ortamından silinerek buraya gömüldüğü iddia edildi

Savaş AKIN / VATAN


İstanbul Emniyeti’ne gelen bir mail üzerine Gölcük Donanma Komutanlığı’na yapılan baskında gizli bölmede ele geçirilen 10 çuval döküman arasından şok belgeler ortaya çıktı.

İstanbul’daki Emniyet Müdürlüğü binasında inceleme altına alınan belgelerin üzerinde parmak izi ve koku testleri yapıldı, kıl örnekleri toplandı.

Daha sonra belgeler tek tek tasnif edildi. İlk incelemlere göre ele geçirilen belgelerin büyük çoğunluğunun eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek zamanına ait olduğu öne sürüldü.

Darbe planlarının bulunamayan ekleri

Polisin incelemelerine göre belgelerin büyük çoğunluğunu, Özden Örnek’in günlüklerinde ortaya çıkan Sarıkız, Ayışığı ve Yakamoz darbe planları ile ilgili bilgiler oluşturuyor. Belgeler içerisinde, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından hazırlandığı öne sürülen darbe planlarının, ele geçirilmeyen eklerinin bulunduğu iddia ediliyor. Ele geçirilen belgelerin daha önce bulunan diğer darbe planı eklerinden daha farklı olduğunu öne süren polisin belirlemelerine göre, belgeler içerisinde Balyoz Darbe Planı’nın ele geçirilemeyen ekleri de mevcut. Yine Eruygur’un kurduğu iddia edilen Cumhuriyet çalışma grubu ile ilgili belgeler de ele geçirilen bu belgelerin içerisinde yer alıyor.

Operasyonlardan sonra gömülmüş

Polisin iddiasına göre belgeler dönemin deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in talimatıyla hazırlatılmış. Örnek’in talimatı sonrasında belgelerin hazırlanmasında ve toplanmasında Deniz Kuvvetleri’nin İstihbarat Şubesi’nden de faydalanılmış.

İddiaya göre, daha önce bilgisayar ortamında olduğu öne sürülen belgelerin, arka arkaya başlayan operasyonlar sonrasında saklanmasına karar verilmiş. Çok önemli olduğu için ele geçirilmesi istenmeyen bu özel belgeler bilgisayar ortamından silindikten sonra istihbarat şube başkanının makam odasında kazılan özel bölmeye gömülmüş. Belgelerin daha önce kayıtlı olduğu bilgisayarların da hard diskleri değiştirilmiş.

Generaller Yassıada’ya sürgüne gönderilecekmiş

Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirilen Balyoz darbe planının eklerinde, darbeden sonra hükümet yanlısı olan ya da darbeye karşı çıkan fgenerallerin isim listesinin bulunduğu ortaya çıktı. İsmi geçen generallerin gözaltına alındıktan sonra Yassıada’ya sürgüne gönderilecekleri bilgisi yer aldı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C